plama171. Białe płótno
– Lekko przeżółcone miejsca – potrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem boraksu (2 łyżeczki na 1 szklankę wody). Płukać w letniej wodzie i prasować.
– Mocno zażółcone miejsca – wypłukać w cieplej wodzie, plamy natrzeć roztworem chlorku, a kiedy zbieleją, przepłukać i wyprasować.

2. Biała bielizna bawełniana
– Zwilżyć zimną wodą i posypać drobną solą kuchenną. Wysuszyć na słońcu, spłukać i przeprasować.
– Zwilżyć zimną wodą, wycisnąć, zalać 10%-wą wodą utlenioną, spłukać czystą wodą i prasować.
– Trochę boraksu (na czubek noża) rozpuścić w szklance wody, zamoczyć czystą szmatkę i pocierać plamy. Spłukać i przeprasować.
– Pocierać bardo delikatnie wodą utlenioną (3-10%-wą – tkaniny białe, 1-3%-wą – tkaniny kolorowe). Obficie płukać i prasować jeszcze wilgotne.

3. Koszule męskie Lekko przeżółcone miejsca potrzeć kawałkiem cukru zwilżonym wodą lub pianą z białek z dodatkiem soli. Po 15 min. spłukać, a jeśli potrzeba, nałożyć powtórnie.

4. Nylon, stylon i tkaniny z włókien sztucznych Oddać do pralni chemicznej.

5. Przecierać zaplamione miejsca tamponem namoczonym w wodzie z mydłem, spłukać ciepłą wodą, a po wyschnięciu czyścić benzyną. Jeśli nie całkiem poskutkuje, przetrzeć tamponem namoczonym w wodzie utlenionej.

6. Wetrzeć w plamę mieszankę sporządzoną z dwóch częśći wody i jednej części gliceryny, a potem namoczyć na 15 min. w roztworze 50g boraksu na pół litra ciepłej wody.