kosmetykaWszystko jest ważne – ich barwa, blask, kształt i wielkość. Opiewane w piosenkach i sławione w wierszach, kryją w swym spojrzeniu niejedną tajemnicę. Potrafią wyrażać uczucia i emocje bardziej sugestywnie niż słowa.

O piękny wygląd oczu trzeba zadbać dość wcześnie i nie chodzi tu wcale o zdobycie mistrzowskiej biegłości w makijażu. Najlepsze tusze i pastele nie pomogą, jeżeli oczy będą zmęczone, przekrwione lub podpuchnięte. Umieć się tak umalować, aby podkreślić, uwypuklić kształt oczu i ich niepowtarzalny blask, to prawdziwa sztuka, która jednak nigdy nie zastąpi codziennej, właściwej pielęgnacji.

Jak o nie dbać

Głównym kosmetykiem dla oczu powinna być witamina A, zawarta w marchwi, pomidorach, pietruszce czy ziołach. Mniej więcej od 25 roku życia można już zacząć stosować do skóry wokół oczu odpowiednie kosmetyki.

Specjalne preparaty pod oczy, kremy i żele, maja lekka konsystencję i wiele zalet: zawierają zestawy substancji nawilżających oraz regenerujących. Dla młodej kobiety najbardziej odpowiednie będą kremy nawilżające, nie dopuszczające do przesuszenia delikatnej skóry. Wystarczy je stosować raz dziennie.

Po 30 roku życia można sięgnąć po preparaty działające silniej, na przykład serum z aktywatorem kolagenu ASC III. Kiedy ukończysz 40 lat, a także i później, możesz nadal zachować skórę wokół oczu w bardzo dobrym stanie. Często się zdarza, że 45-latka może pochwalić się lepszym wyglądem niż jej o 10 lat młodsza koleżanka; oczywiście, jeżeli o siebie dba.

W dojrzałym wieku oprócz systematycznego stosowania nawilżająco-regenerujących preparatów pod oczy warto przynajmniej dwa razy do roku pokusić się o działania jeszcze bardziej intensywne (ideałem byłyby 4 kuracje) i zaaplikować sobie serię specjalnych ampułek, odżywiających skórę i zmniejszających zmarszczki.

Demakijaż oczu

Nie zajmuje wiele czasu, ale powinien być zawsze przeprowadzony prawidłowo za pomocą specjalnych preparatów. Zwykły środek do demakijażu nie zawsze jest skuteczny (na przykład, jeśli mamy zwyczaj malować rzęsy wodoodpornym tuszem), a poza tym może spowodować podrażnienie oczu.

Jeżeli zależy ci na ładnym wyglądzie następnego dnia, nie zapominaj nigdy usunąć makijażu z oczu przed udaniem się na nocny spoczynek. Spanie z tuszem na rzęsach jest bardzo ryzykowne – możesz obudzić się z czerwonymi, spuchniętymi oczami.

Sposób na obrzęki

Kosmetyki nie są jedynymi winowajcami, odpowiedzialnymi za podpuchnięte oczy. Przyczyn może być bardzo wiele, w tym również zdrowotne (niewydolność krążenia czy schorzenia nerek) albo skłonności genetyczne.
Obrzęki spowodowane zaleganiem limfy można próbować usunąć.

Najprostsze rady:

  • zrewiduj własny tryb życia,
  • rzuć palenie, przeznacz więcej czasu na odpoczynek i choćby krótki spacer,
  • zrezygnuj z kawy i słonych potraw,
  • kup specjalny krem pod oczy niwelujący obrzęki. Są takie w sprzedaży, niestety, niezbyt tanie.

Opuchliznę możesz również zlikwidować w inny sposób: połącz odrobinę utartego ziemniaka z kremem, którego używasz na co dzień, a potem nałóż tę papkę pod oczy i poleź od l O do 20 minut. Na pewno będzie lepiej – enzymy znajdujące się w ziemniaku zmniejszą obrzęk. Podobny rezultat powinny przynieść okłady ze świeżego ogórka lub z naparu z liści rozmarynu.

Na zmęczone oczy okłady

Jeśli długo w nocy czytasz albo piszesz lub jeśli wiele godzin spędzasz przy komputerze, oczy mogą być zaczerwienione i zmęczone.

Dobre efekty dają okłady przemienne (cie-płe-zimne) z naparu szałwii. Łyżeczkę ziół należy wsypać do pół szklanki wrzątku, potrzymać parę minut pod przykryciem, przecedzić, podgrzać. Dwa waciki wkładamy do gorącego naparu, dwa do zimnego i na zmianę przykładamy przez l O minut na zamknięte powieki. Ostatni okład powinien być zawsze zimny. Po miesiącu codziennych zabiegów możemy oczekiwać poprawy.

Podczas pracy przy komputerze należy co pół godziny robić krótkie przerwy, mrugając w tym czasie oczami i przewracając gałkami. Upewnij się, że Twoje miejsce pracy ma prawidłowe oświetlenie, a komputer – ekran ochronny. Ukojeniem dla zmęczonych oczu są okłady z esencji herbacianej (ale – uwaga – nie herbaty owocowej) lub kompresy ze świetlika albo rumianku. Można też kupić gotowy balsam do oczu zawierający świetlik: naprawdę pomaga.

Ważne!

  • Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka, ponieważ jest prawie pozbawiona gruczołów łojowych. Właśnie dlatego, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej pielęgnacji, pokryje się zmarszczkami i postarzeje prędzej niż na innych częściach twarzy.
  • Jeśli   chcesz   uniknąć   zmarszczek   wokół oczu, nie lekceważ słońca. Chroń oczy przed nadmiernym    promieniowaniem,    zakładając ciemne okulary. Latem powinnaś również polubić słomkowe kapelusze z dużym rondem, osłaniające twarz przed słońcem.
  • Nigdy nie używaj do pielęgnacji okolic oczu kremów do twarzy, ponieważ są zbyt ciężkie i mogą spowodować podrażnienie spojówek.