odżywianieCenimy je głównie za walory smakowe, zapominając, że nie tylko zaspokajamy nimi głód czy pragnienie, ale też dostarczamy organizmowi wielu potrzebnych witamin, soli mineralnych, enzymów, cukrów.

Poza warzywami owoce są jedynym pokarmem, który możemy jadać na surowo. Ze względu na swe cenne wartości odżywcze okresowo mogą zastąpić człowiekowi inne pożywienie. Dobrodziejstwem dla nas jest m.in. zawarty w nich błonnik oraz bioaktywne substancje o działaniu antywirusowym i przeciwbakteryjnym. Najzdrowsze są owoce jedzone razem ze skórką. Jeśli pijemy soki, najlepiej, by były one świeżo wyciśnięte i nie klarowane.

Czarna porzeczka. Niezbyt lubiana ze względu na specyficzny smak i charakterystyczny, ostry zapach, choć bogactwo witaminy C (5-6 razy więcej niż w cytrynie) stawia ją w rzędzie najwartościowszych owoców. Jest skutecznym lekiem przy przeziębieniu, nieżytach gardła, katarze. Chroni też i uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega tak poważnym schorzeniom, jak zawały i udary

Wiśnie. Nie są tak chętnie jedzone jak ich kuzynki — czereśnie, choć pod względem wartości odżywczych niewiele im ustępują. Zawierają wprawdzie nieco mniej wapnia i żelaza, ale za to więcej manganu i witamin. Są polecane np. przy reumatyzmie i w chorobach nerek. Miąższ ich jest bogaty w wodę, działają więc odwadniająco i odtruwające. Przydatne są nawet ogonki owoców, które zalewa się woda, gotuje 10 minut i pije między posiłkami. Wywar taki doskonale usuwa nadmiar wody z komórek.

Morele. Ich zalety lecznicze idą w parze z walorami smakowymi. Dzięki sporej ilości żelaza mogą skutecznie odbudować czerwone ciałka krwi. Wskazane są w anemii i rekonwalescencji. Bogate w wapń, potas, fosfor i witaminę A, wpływają również na prawidłowy rozwój kośćca. Korzystnie działają przy nadkwasocie. Polecane są także palaczom, ponieważ zawarty w nich beta-karoten chroni płuca przed rakiem.

Jabłka. Najpopularniejsze w Polsce owoce, dostępne przez cały rok. Dzięki dużej ilości błonnika doskonale regulują pracę jelit, ułatwiają trawienie, zapobiegają zaparciom. Obniżają też poziom cholesterolu.

Warto wiedzieć

Lecznicze działanie mają przetwory z czarnej porzeczki oraz napary z liści i owoców suszonych.

Morele suszone zawierają kilkanaście razy więcej mikroelementów i witamin niż świeże. Natomiast morele w puszce są praktycznie bezwartościowe.

Osoby, którym nie służą surowe jabłka, powinny jeść pieczone. Można je zapiekać same lub z dodatkiem cukru, miodu, twarożku lub przecieru z innych owoców.