karaluchRybiki — malutkie (2—4 mm), połyskliwe, ruchliwe owady bez-skrzydłowe — przybyły do nas z krajów subtropikalnych w latach dwudziestych, bo w tym okresie znajdujemy pierwsze wzmianki 0   ich   istnieniu.   Prawdopodobnie   przywiezione   zostały   z   jakimś transportem   ziarna,   mąki   czy   ryżu.   Zjawiły   się   zresztą   nie   tylko w   Polsce,   ale  w  całej środkowej   Europie.  Żyją  krótko,   bo  tylko 1   rok,   ale  rozmnażają  się  szybko,   jeśli   spełnione  będą  trzy  warunki: ciepło, ciemno i wilgotno.

Nowoczesne osiedla z centralnym ogrzewaniem, nie tylko mieszkań, ale i klatek schodowych, piwnic oraz strychów, dużym zagęszczeniem mieszkańców, a więc i dużą ilością odpadków jedzenia — to idealne warunki dla rybików. A jeśli na dodatek zapracowana pani domu nie zadba o porządek i czystość w kuchni i łazience, jeśli wskutek awarii jednej rury w całym pionie dostanie się woda pod położony na podłodze lentex — można być pewnym, że w takim mieszkaniu rybiki znajdą idealne warunki rozwoju.

Przede wszystkim w każdym mieszkaniu można doprowadzić do obniżenia temperatury, żeby panujący w nim klimat nie przypominał subtropiku. Ponadto wszelkie kąty i kąciki powinny być zawsze bardzo starannie wymiecione i oczyszczone. Wszystkie szpary i dziury — zalepione gipsem; miejsca zawilgocone — wysuszone, a jeśli wilgoć panuje pod lenłexem, to i wykładzinę należy wysuszyć. Im mniej zakamarków i miejsc zaciemnionych, im chłodniejsze i bardziej suche powietrze — tym mniej szans na rozmnażanie się szkodników. W mieszkaniach, w których pokazuje się ich dużo, cukier, mąkę i kasze trzeba trzymać w szczelnych puszkach lub szklanych, dobrze zabezpieczonych słojach.

Jeśli w mieszkaniu jest lenłex i rybiki pod nim się gnieździły, można nieco podnieść wykładzinę i spryskać preparatem „Sani-tozol”. Inne środki owadobójcze stosowane mogą być tylko tam, gdzie nie ma małych dzieci i zwierząt domowych.

Natomiast można i należy stosować domowe środki, jak np. rozkładanie na noc kawałków grubej tektury posmarowanej sztucznym miodem w miejscach często odwiedzanych przez te owady. Rano taką tekturkę oblepioną rybikami należy wrzucić do pieca lub kuchni węglowej albo zalać w wiadrze wrzącą wodą. Można też rozsypać mieszaninę cukru pudru z boraksem. Po pewnym czasie, kiedy zginie cała „rodzina” gnieżdżąca się w mieszkaniu, słodkie pułapki przesłaną być potrzebne. Aż … do dnia, kiedy jakąś rurą czy szparą przywędruje następna para rybików. Wtedy należy znowu rozpocząć wykładanie słodkiej tekturki lub wysypywanie cukrowo-boraksowej mieszaniny.