odżywianieWłaściwe odżywianie procentuje nie tylko dobrym zdrowiem, ale także gładką cerą, jędrną skórą, puszystością włosów. Zawdzięczamy to głównie jedzeniu warzyw, kasz, ciemnego pieczywa.

W dietach piękności obowiązuje prostota i umiar – należy jeść mało, unikać długiego gotowania i nadmiernego przyprawiania, sięgać po to, co naturalne. Najwłaściwsze jest pożywienie bogate w witaminy i biopierwiastki oraz błonnik. Nie jest wskazana całkowita rezygnacja z tłuszczu, należy wybierać jednak głównie tłuszcze roślinne (zawierają je oleje roślinne, margaryna). Białka szukamy w rybach i białym mięsie (drób. wołowina), a także w mleku i produktach mlecznych.

Zamiast kosmetyków

  • Na gładką cerę – pestki słonecznika i dyni. Zawierają duże ilości cynku, który chroni przed wypryskami i trądzikiem, a jednocześnie przywraca blask włosom.
  • Na piękna karnację – marchewka. Pod wpływem beta-karotenu, którego duże ilości znajdują się w korzeniu warzywa, skóra nabiera pomarańczowego odcienia. By uzyskać taki efekt, należy jeść regularnie marchewkę na surowo lub pić sok.
  • Na mocne paznokcie – herbatka ze skrzypu. Substancja czynną jest zawarty w ziółkach krzem. Wpływa on też korzystnie na kondycję włosów, zapobiega stanom zapalnym skóry.
  • Na bujne włosy – rzeżucha. Korzystnie wpływa zawarta w roślinie siarka oraz inne mikroelementy – cynk. magnez.
  • Na piękne zęby – ryby. Bogate w wapń, fluor i witaminę D. Ich jedzenie przyczynia się do wzmocnienia układu kostnego i zapobiega próchnicy.

Ważne!

Jeśli chcesz długo zachować młodość, unikaj smażonych potraw. Pod wpływem wysokiej temperatury potrzebnej przy smażeniu powstają substancje, które przyspieszają procesy starzenia się.

Unikaj słodyczy

Cukier i czekolada powinny być wyłączone z jadłospisu, zwłaszcza przy tłustej, ze skłonnościami do wyprysków skórze. Należy również ograniczyć jedzenie zawierających duże ilości cukru owoców – winogron, bananów. Herbatę i zimne napoje możemy słodzić miodem, który reguluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Woda – kosmetyk nawilżający

Picie wody ułatwia przemianę materii i ma działanie odtruwające. Takie nawilżenie od środka wygładza skórę, dodaje jej sprężystości. Szczególnie polecana jest woda mineralna nie-gazowana, bogata w biopierwiastki: wapń, magnez, jod, siarkę. Dobroczynne działanie mogą mieć także herbaty ziołowe i owocowe: z pokrzywy, krwawnika, mniszka lekarskiego, głogu, owocu i kwiatu dzikiej róży.

Oddech dla organizmu

Korzystne dla naszej cery będą krótkie kuracje odtruwające – np. weekendowa dieta warzywna lub jednodniowe głodówki. W ten sposób organizm ma szansę uporać się z resztkami nie strawionego jedzenia. Takim kuracjom musi towarzyszyć picie dużej ilości płynów (około 3 litrów dziennie), by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Dieta winogronowa

Winogrona to jedne z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców. Zawierają witaminy C, B, PP i karoten (prowitamina A), sole mineralne, jak duże ilości potasu, żelazo, fosfor, wapń, magnez. Poprawiają krążenie i przemianę materii, dzięki czemu skóra staje się gładka i świeża.

W dniu winogronowym należy zjeść (wyłączając oczywiście wszystkie inne pokarmy) 2 kg winogron w pięciu porcjach. Godzinę po zjedzeniu owoców należy wypić pół szklanki wody mineralnej.

Witaminy piękności

A – pozwala zachować mocne, błyszczące włosy. Pod jej wpływem cera nabiera blasku i ładnej, słonecznej karnacji. Szukać jej należy w tranie, wołowej wątrobie, maśle, śmietanie, żółtku (w produktach tych występuje w postaci retinolu, nadmiar jego jest jednak dla organizmu szkodliwy) i roślinach zawierających beta–karoten. Są to: marchewka, dynia, pomidory, fasolka szparagowa, zielony groszek, sałata, kapusta, oraz morele i brzoskwinie (tych możemy jeść do woli).

B 1 – leczy łojotok i stany ropne skóry. Bogate w nią są drożdże, kasza gryczana, orzechy.

B2 – zapobiega pękaniu kącików ust, chroni delikatny naskórek warg, zapobiega łuszczeniu się skóry. Jej źródła są takie same jak witaminy B,, poza tym można ją znaleźć w podrobach, mleku, jajkach.

B6 – reguluje pracą gruczołów łojowych, wskazana dla osób ze skłonnością do przetłuszczania się cery i zaskórników. Oprócz drożdży bogate są w nią otręby, banany, ziemniaki, łuskana fasola.

C – uszczelnia naczynia krwionośne, jest niezbędna do produkcji kolagenu, podstawowego składnika kości, zębów, skóry. Duże jej ilości zawierają cytrusy, czarna porzeczka, głóg. a z warzyw natka pietruszki, papryka, pomidory, kapusta.

E – zapobiega starzeniu się skóry, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Źródłem jej są: kiełki pszenicy, soja, oleje roślinne, oliwa, orzechy, sałata, kapusta.

H (biotyna) – ma dobroczynny wpływ na włosy, zapobiega ich wypadaniu i siwieniu. Znajdziemy ją w drożdżach, podrobach, żółtku oraz pestkach słonecznika i płatkach owsianych.

PP– leczy trądzik różowaty, jest pomocna przy zaczerwienieniach i obrzękach skóry twarzy. Dostarczymy ją organizmowi, jedząc mięso, ryby, orzechy.