Biżuteria

Aby diamenty zawsze lśniły. Złoto i srebro zachować muszą blask.

Dom

To moja twierdza, chluba i radość. To rodzinne gniazdko.

Kulinaria

Żyje by jeść zdrowo i smacznie. I kto by się chciał przy tym trudzić. To ma być przyjemność.

Odzież

Plamki plamy i inne zmory. Poprawki i magiczne sztuczki

Pielęgnowanie roślin

Prace w ogrodzie, na balkonie, w doniczce.

Home » Zastosowanie roślin leczniczych

Babka zwyczajna

, poniedziałek, 24 Styczeń 2011 Bez komentarza

Babka zwyczajna jest starą ludową rośliną leczniczą. W Chinach zbierano w celach leczniczych jej liście i nasiona przed ponad 3000 lat. W chińskim lecznictwie ludowym stosowano nasiona babki zwyczajnej jako środek wykrztuśny, moczopędny i leczący bezpłodność. Starożytna grecka i rzymska medycyna zalecały nasiona przy czerwonce. Lekarze perscy i arabscy zaczęli stosować babkę w X w. W rosyjskim lecznictwie ludowym leczono nasionami babki zawierającymi dużo śluzu stany zapalne żołądka i jelit oraz zaparcia. Liście zalecano przy ostrym zapaleniu oskrzeli, skaleczeniach, ropniach, urazach, oparzeniach, nocnym moczeniu się, bólach zębów (płukanie odwarem lub przykładanie nalewki do zęba).
Sproszkowane nasiona stosuje się przy przewlekłych biegunkach, nieżytach jelit i czerwonce. Sok działa przeciwbólowe i przeciwzapalnie przy użądleniu pszczół, os i trzmieli.
Wysuszone liście babki zwyczajnej (zawierają glikozydy, aukubinę i rinantynę, śluz, flawonoidy, karoten, witaminę C, gorycze i garbniki) w postaci naparu stosuje medycyna naukowa jako środek wykrztuśny. Mieszankę soków ze świeżych liści babki zwyczajnej i z ziela babki płesznika przepisuje się przy

1 gwiazda2 gwiazdy3 gwiazdy4 gwiazdy5 gwiazd (brak oceny)
Loading...

Skomentuj - wypowiedz się!

Musisz być zalogowany(a) aby komentować.