Biżuteria

Aby diamenty zawsze lśniły. Złoto i srebro zachować muszą blask.

Dom

To moja twierdza, chluba i radość. To rodzinne gniazdko.

Kulinaria

Żyje by jeść zdrowo i smacznie. I kto by się chciał przy tym trudzić. To ma być przyjemność.

Odzież

Plamki plamy i inne zmory. Poprawki i magiczne sztuczki

Pielęgnowanie roślin

Prace w ogrodzie, na balkonie, w doniczce.

Home » Zrobisz to sama

Odnawianie zegara

, poniedziałek, 20 Luty 2012 Bez komentarza

Czym?
Zaopatrz się w czyste szmaty bez meszku i faktury.
W sklepie z artykułami chemicznymi, w starodawnej drogerii, lub w specjalistycznym sklepie dla konserwatorów dziet sztuki, kup następujące środki:
• amoniak, który rozcieńczony w wodzie posłuży do czyszczenia szczególnie zabrudzonych powierzchni;
• benzynę ekstrakcyjną, która zmywa brud i olej z mechanizmu zegara;
• olej lniany do czyszczenia drewna;
• kredę prasowaną do polerowania mosiądzu;
• watę metalową do czyszczenia części stalowych;
• środek do polerowania metalu;
• proszek do srebrzenia, pomocny w czyszczeniu mosiężnej tarczy         zegarowej;
• specjalny lakier do zabezpieczenia metalu przed korozją.
Jak?
• Jeśli zegar ma drewnianą obudowę, usuń tłusty brud szmatką nasączoną płynem, składającym się z 4 części benzyny ekstrakcyjnej i jednej części oleju lnianego. Płyn ten skutecznie czyści politurę i nie wpływa na fornir.
• Zaśniedziałe łączenia z mosiądzu lub brązu oczyść roztworem amoniaku lub amoniaku i szarego mydła. Uważaj, by nie za-moczyć przy tym drewna.
• Benzyna usuwa brud i olej z mechanizmu, nie zmieniając koloru mosiądzu. Smaruj elementy pędzelkiem umoczonym w benzynie i czyść miękką szmatką.
• Otwory, zakamarki i grawerowania czyść strzępkiem waty umocowanym na | wykałaczce (i zwilżaj w benzynie). W sprzedaży dostępny jest płyn Elma, który zmiękcza osady brudu i usuwa śniedź.
• Wskazówki zegara zdejmij i myj w benzynie, wycieraj suchą szmatką. Poplamione lub zardzewiałe wskazówki trzeba przetrzeć środkiem do polerowania metalu (bardzo drobny papier ścierny lub wiórki stalowe) i pomalować specjalnym lakierem do zabezpieczania metalu przed korozją.
• Tarczę zegarową najpierw odtłuść benzyną, potem wymyj wodą z mydłem. Jeśli jest srebrzona, przetrzyj proszkiem do srebrzenia. Wcieraj go kulistymi ruchami, aż osiągniesz k równy kolor.
• Tarcze malowane i emaliowane są bardzo kruche i wymagają fachowej konserwacji. W domu można je wymyć wodą z szarym mydłem i wypolerować do sucha. Można lekko przetrzeć miękką szmatką nasączoną acetonem. Dla bezpieczeństwa, zabieg rozpoczyna się od mało widocznych miejsc. Gdyby aceton odbarwiał, matowił – natychmiast przerywamy czyszczenie.
• Ciężarki czyścimy roztworem amoniaku lub amoniaku i szarego mydła. Wyroby z mosiądzu oczyszcza się również roztworem złożonym z 0,5 l wody, jednej łyżki stołowej soli i dwóch łyżek octu. Spłukuje i poleruje szmatką nasączoną olejem lnianym.

Podobne rady


Sprawdź i oceń poradę:
0
Popularność: 1%

Skomentuj - wypowiedz się!

Musisz być zalogowany(a) aby komentować.

jestempaniadomu.pl on Facebook