Skóra to największy narząd naszego ciała, chociaż bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Często wydaje się nam, że nie potrzebuje żadnej specjalnej pielęgnacji oprócz zwykłego mycia, a jest to wielki błąd. Za niewłaściwą pielęgnacje skóra może nam się dość szybko odwdzięczyć poprzez na przykład przesuszenie się. Z tego powodu warto wiedzieć jak prawidłowo zadbać o skórę aby się nie przesuszyła a jeśli już cierpimy na tą dolegliwość to jak temu zapobiegać i utrzymywać właściwe jej nawilżenie.

Typ suchej skóry

Dermatolodzy wyróżniają trzy podstawowe typy skóry, są nimi: skóra normalna, skóra tłusta i nasza skóra sucha. Jako problematyczne typy uznaje się skórę tłustą i skórę suchą. Przy suchym typie nie ma większego problemu z rozpoznaniem go, gdyż ma on dla siebie charakterystyczne objawy i nie trzeba być dermatologiem, żeby zauważyć, że nasz naskórek jest nieprzyjemnie przesuszony. Co więcej ma to swoje bardzo nieprzyjemne skutki odczuwalne w czasie jak szybsze łuszczenie się naskórka, uczucie swędzenia a na przestrzeni lat nawet szybsze jej starzenie się.

Po czym rozpoznać typ skóry suchej

Jak już było wspomniane rozpoznanie skóry suchej nie musi odbywać się pod pilnym okiem dermatologa, jeżeli jednak stan jest zaawansowany warto się do niego udać po poradę oraz przypisanie konkretnych balsamów i maści. Typ skóry suchej poznasz po:

  • skóra wydaje się ściągnięta

  • skóra jest cienka i prześwitują przez nią naczynia krwionośne

  • skóra łatwo się łuszczy i często przy tym lekko swędzi

  • skóra jest wyraźnie ściągnięta i przesuszona

  • skóra jest szorstka w dotyku

Dlaczego skóra staje się sucha

Wyróżnia się dwa podstawowe powody, przez które skóra staje się sucha, również w ten sposób dzieli się ją na rodzaje. Z jakiegoś powodu, najczęściej z powodów tak zwanych mechanicznych skóra traci nie tylko wodę ale również zmniejsza się wydzielanie sebum czyli naturalnego łoju, który chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Może być to zarówno o podłożu genetycznym, ale najczęściej dzieje się to na wskutek otoczenia czyli na przykład zimą, gdy grzejące kaloryfery skutecznie przesuszają skórę.

Uważaj! Co wysusza skórę

Przede wszystkim – Alkohol! To produkt zakazany, unikaj go jak możesz, zrezygnuj z alkoholizowanych toników czy kosmetyków, gdyż one tylko pogorszą stan Twojej cery.

Rodzaje suchej skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje suchej skóry:

  • Skóra odtłuszczona

To typ najbardziej nieprzyjemny, ponieważ zbyt mała ilość sebum czyli łoju sprawia, że skóra nie tylko znacznie szybciej traci wodę, ale również nie jest ona natłuszczona i chroniona przez co często się łuszczy czemu towarzyszy uczucie swędzenia.

  • Skóra odwodniona

To taka, w której istnieje jeszcze warstwa sebum, która chroni przed dalszą utratą wody. Mimo to skóra nieprzyjemnie marszczy się i traci swoją sprężystość. Jest to najczęściej na skutek nadmiernego opalania się lub naturalny proces starzenia się skóry.

7 produktów, w które powinien być bogaty Twój balsam

  • naturalne oleje jak: kokosowy, migdałowy, lniany

  • mocznik

  • gliceryna

  • lipidy

  • miód

  • produkty mleczne jeżeli nie masz na nie alergii

  • witaminy

Jak dbać o suchą skórę

Aby skóra sucha nie traciła więcej wody, utrzymywała swoją elastyczność, a także co najważniejsze nie powodowała dyskomfortu jakim jest świąd czy pieczenie trzeba o nią odpowiednio zadbać. Zwłaszcza w okresie zimowym, przy sztucznym ogrzewaniu, oraz gdy uwielbiamy się opalać i leżeć na słońcu. Wtedy trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które uniemożliwią dalsze odwadnianie skóry.

Balsam do suchej skóry – najlepsza forma ochrony

Balsam do suchej skóry to najlepsza z możliwości do wyboru. Łączy on w sobie nie tylko składniki silnie nawilżające jak mocznik, ale najczęściej wzbogacany jest w witaminy, które odżywią skórę. Co więcej balsamy najczęściej zawierają jako główny składnik jeden z olejów lub nawet kilka, dzięki czemu zapewniają odpowiednią ochronę. Kolejnym plusem, który powinien skłonić nas do wyboru balsamu jest fakt, że może on zawierać filtry UV idealne na późną wiosnę, całe lato a także ciepłą, wczesną jesień. Odpowiednio dobrane nie będą podrażniać, do skóry wrażliwej najlepiej wybrać takie, które nie mają perfum (w składzie parfume), lub zawierają ich śladowe ilości czyli znajdują się na końcu składu kremu.

5 Najlepszych balsamów do skóry suchej

Jeżeli nie wiesz, na jaki balsam się zdecydować poniżej znajdziesz listę interesujących i godnych uwagi balsamów dla różnego stopnia wysuszenia skóry. Znajdziesz również takie, któe nadadzą się do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

  1. Balsam AA – to produkty bardzo delikatne, dobre dla alergików

  2. Vaseline Balsam – to silnie natłuszczający i nawilżający balsam nawet dla najdelikatniejszej skóry

  3. Wellness&Beauty Masło Shea – to idealny sposób na silne nawilżenie i natłuszczenie skóry narażonej na przesuszenie

  4. Eveline Argan Oil – to balsam o pięknym zapachu wskazany do skóry wymagającej silnego nawilżenia

  5. Dermika Specjalistyczny Krem do skóry suchej – to zaufany producent, jego balsam będzie idealny dla skóry wymagającej, idealnie natłuści oraz zatrzyma wodę w skórze na dłużej.

Oleje do suchej skóry

Naturalne oleje i olejki to idealny sposób zwłaszcza na lato, aby nie dopuścić do odwodnienia się naszej skóry. Już nawet niewielka warstwa oleju czyli sebum sprawi, że skóra na słońcu, a także w słonej czy chlorowanej wodzie będzie miała warstwę ochronną. Nie potrzeba do tego wcale bardzo drogich produktów – idealnie sprawdzą się: olej kokosowy, olej lniany, olejek migdałowy, olej jojoba czy olejek arganowy. Jednak jeśli uwielbiamy dobre kosmetyki idealnie sprawdzą się produkty Paulas Choice – olejek do suchej skóry czy Anna Lotan – mieszanka olei do skóry suchej.

5 powodów dla których Twoja skóra jest sucha

  1. Silne słońce przyczynia się do utraty wody, ale także znikanie sebum

  2. Suche powietrze i jego niska wilgotność, zarówno latem jak i zimą przy sztucznym ogrzewaniu

  3. Wraz z wiekiem skóra naturalnie zaczyna tracić wodę

  4. Częste stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu przesusza skórę usuwając sebum

  5. Zbyt częste stosowanie peelingów

Peelingi do suchej skóry

Peelingi przy suchej skórze należy używać z umiarem i rozsądnie. Zbyt częste złuszczanie suchego naskórka będzie powodowało nie tylko podrażnienie, ale również nasilenie się objawów i przesuszenia. Dlatego peelingów używaj maksymalnie raz na tydzień!