Aby poznać nowe smaki, chodzimy do restauracji i wyjeżdżamy do innych krajów. To znakomity pomysł, ponieważ podróże nie tylko kształcą, lecz także pomagają otworzyć się na zagraniczną kuchnię. Dlaczego nie spróbować samodzielnie przygotować dań, które nam zasmakowały? Oto kilka przepisów, które jest w stanie przygotować każdy!

Chinkali – oryginalne pierogi gruzińskie

Jeżeli polską sztukę kulinarną mamy w miarę opanowaną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować nieco inną wersję pierogów. Chinkali to gruzińskie pierożki z mięsnym farszem i bulionem w środku. Przepis na nie jest dość prosty.

W pierwszej kolejności należy przygotować ciasto na pierogi z mąki pszennej (500 g) jajka (1 szt.) i gorącej wody (220 ml). Składniki dokładnie mieszamy w misce do uzyskania jednolitego sprężystego ciasta i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem. W tym czasie możemy zająć się przyrządzaniem farszu. Wykorzystamy do tego mięso mielone wieprzowe (500 g), słodką paprykę (1 łyżeczkę), cebulę (1 sztukę), kminek (1 szczypta), woda (1 szklanka), Bulion wołowy WINIARY (2 łyżki) oraz sól i pieprz do smaku. Wszystkie składniki na farsz dokładnie mieszamy wraz z podsmażoną cebulą. Następnie z przygotowanego ciasta odkrawamy kawałek, rozwałkowujemy na cienki placek i formujemy okrąg o średnicy 15-20 cm. Na każdym placku układamy porcję farszu i sklejamy brzegi ciasta tak, aby powstał pofałdowany stożek. Pozostało już tylko ugotowanie naszych pierogów do miękkości. Chinkali tradycyjnie jemy, trzymając je za stożek.

Quesadilla z kurczakiem, serem cheddar i kukurydzą

Quesadilla to doskonały pomysł zarówno na obiad, jak i na kolację. To znane meksykańskie danie składa się z tortilli i roztopionego żółtego sera. Reszta dodatków zależy od naszego gustu. Quesadilla powinna być wyrazista w smaku i pikantna, dlatego warto do niej dodać sos pomidorowy z chili. Przyda się także pierś z kurczaka, cebula czerwona, papryka czerwona, kukurydza konserwowa, ser żółty lub cheddar oraz oczywiście tortille pszenne lub kukurydziane. W pierwszej kolejności należy pokroić kurczaka w małą kostkę i zamarynować w oleju, czosnku i przyprawie meksykańskiej. Po około dwóch godzinach smażymy kurczaka i studzimy go. Na plackach tortilli układamy mięso, posiekaną cebulę, paprykę, odsączoną kukurydzę i starty ser. Całość polewamy ostrym sosem, przykrywamy drugim plackiem i podgrzewamy z obydwu stron do momentu, aż ser stopnieje, a placki będą złociste.

Ratatuj warzywny zapiekany w plasterkach

Ratatuj (Ratatouille) to klasyczne francuskie danie warzywne. Niektórzy nazywają je gulaszem z letnich warzyw. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Nasz przepis uwzględnia cukinię, bakłażana, czerwoną cebulę i ziemniaka. Wszystkie warzywa należy pokroić w cieniutkie plasterki. W najprostszej wersji warzywa można dusić do miękkości w dużym garnku z aromatycznymi przyprawami. Innym sposobem jest naprzemienne ułożenie plastrów warzyw w naczyniu i upieczenie. Warto przed podaniem polać je gęstym sosem warzywnym i dodać świeżą bagietkę.

Gulasz z indyka

Gulasz to pyszna węgierska potrawa z mięsa, cebuli i przypraw. Tylko kilka składników wystarczy, aby powstało pyszne i sycące danie obiadowe. Aby przygotować gulasz z indyka, należy pokroić mięso oraz cebulę w kostkę i usmażyć je na oleju. Aby podkreślić smak potrawy, warto użyć mieszanki WINIARY POMYSŁ NA… gulasz. Wystarczy wsypać zawartość torebki do pół litra zimnej wody, wymieszać i dodać do mięsa. Danie dusimy pod przykryciem przez około 50 minut. Podajemy z surówką, ziemniakami lub innymi ulubionymi dodatkami.