Pochłaniacz czy wyciąg, podszafkowy czy kominowy, wyposażony w dodatkowe filtry czy nie – poszukując okapu kuchennego musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Dzięki temu będziemy mogli dobrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania, a w rezultacie umożliwi przygotowywanie posiłków w komfortowych warunkach.

Nawet najwięksi mistrzowie kuchni czasem coś przypalają, a niektóre potrawy na wstępnym etapie przygotowania np. bigos nie pachną najlepiej. Wreszcie podczas gotowania powstaje para wodna, która skraplając się na meblach i ścianach, powodowałaby ich zawilgocenie. To właśnie w celu pozbycia się przykrych zapachów oraz pary wodnej musimy w kuchni zamontować okap. Oto krótki przewodnik, który pomoże nam dobrać najlepsze rozwiązanie.

Wyciąg lub pochłaniacz

Okap może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Ten pierwszy pracuje w układzie otwartym, dlatego musi być podłączony do instalacji wentylacyjnej. Wyciąg zasysa parę wodną oraz nieprzyjemne zapachy i odprowadza je na zewnątrz pomieszczenia. Niestety nie wszystkie kuchnie posiadają tego typu połączenie z kanałami wentylacyjnymi, dlatego w tym przypadku jesteśmy zdani na montaż pochłaniacza. Tego typu urządzenia nie odprowadzają zanieczyszczeń na zewnątrz, czyli pracują w układzie zamkniętym. Zassane powietrze jest oczyszczane z drobinek tłuszczu oraz zapachów przez specjalne filtry, a następnie urządzenie wtłacza je z powrotem do pomieszczenia. Okapy kuchenne obu wymienionych typów możemy znaleźć na http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/okapy-i-akcesoria.html

Sposób montażu

Kolejnym elementem, na który zwrócimy uwagę podczas wybierania okapu, jest sposób w jaki zamontujemy urządzenie w docelowym miejscu. Ten podział jest uzależniony tak naprawdę od warunków architektonicznych kuchni oraz jej zabudowy. Przykładowo okap podszafkowy zamontujemy pod szafką wiszącą. Tego typu urządzenia przeznaczone są do stosowania w niewielkich kuchniach, w których gotuje się sporadycznie. Cechują się ona bowiem niewielką efektywnością pracy. Z kolei jeśli kuchenkę umieściliśmy na wyspie kuchennej, wybierzemy okap wyspowy. Montuje się je do sufitów, co nie tylko zapewnia skuteczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale również gwarantuje nowoczesny i atrakcyjny efekt.

Natomiast okapy kominowe montowane są na ścianie nad kuchenką i posiadają charakterystyczny komin. Są one niezwykle wydajne i mają również atrakcyjne wzornictwo, dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością.

Wydajność pracy

Aby okap faktycznie spełniał swoją rolę, należy wybrać urządzenie, które pracuje wydajnie. W tym przypadku oznacza to, jak wiele metrów sześciennych okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny pracy. Wartość ta powinna stanowić wielokrotność kubatury naszej kuchni.

Funkcje dodatkowe

Okapy kuchenne to nowoczesne urządzenia, dlatego posiadają szereg funkcji, które mogą być przydatne podczas codziennego gotowania. Niektóre okapy posiadają np. czujniki, które uruchamiają je automatycznie, gdy w kuchni pojawi się nieprzyjemny zapach lub para wodna. Inne sygnalizują konieczność wymiany filtra lub przeprowadzenia gruntownego czyszczenia. Wiele innych wskazówek dotyczących wykończenia kuchni, w tym np. oświetlenia, znajdziesz w Internecie w wielu źródłach. Jednym z nich będzie to miejsce: http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/planujemy-oswietlenie-kuchni/

top_rodzaje_filtrow_do_okapow