plama2

1. Tkaniny białe do prania w wodzie Plamy pocierać tamponem zwilżonym zimną wodą z dodatkiem 10%-wej wody utlenionej lub 5%-wego amoniaku. Obficie spłukać wodą. Można zamoczyć przez noc w zimnej wodzie z dodatkiem soli, a następnie prać w wodzie z proszkiem.

2. Tkaniny jedwabne kolorowe Stosować 10%-wy roztwór boraksu z dodatkiem paru kropel amoniaku, a następnie spłukać i wyprać w letniej mydlanej wodzie.

3. Tkaniny wełniane Położyć trochę kredy szlamowanej rozrobionej wodą, a po 2 godz. oczyścić szczotką.

4. Tkaniny nie do prania w wodzie Rozpuścić tabletkę aspiryny (polopiryny) w odrobinie wody i zwilżyć tym plamę. Szybko wysuszyć – najlepiej suszarką do włosów. Lub nałożyć papkę z krochmalu i wody. Wyszczotkować.
Można też zwilżyć plamę czystym alkoholem, a po godzinie przeciera szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem octu i polopiryny. Szybko osusza suszarką.

5. Tkaniny kolorowe do prania w wodzie Moczyć przez 1 godz. w wodzie z dodatkiem amoniaku. Przecierać tamponem zwilżonym ciepła wodą z dodatkiem soli kuchennej lub czyścić szmatką zwilżoną spirytusem denaturowanym. Zrobić zawsze próbkę. Uwaga na jedwab octanowy.

6. Stare plamy nacieramy szmatką zmoczoną w roztworze zimnej wody z dodatkiem sody.
Starsze plamy należy moczyć w zimnej wodzie, którą często należy wymieniać na czystą. Potem jeszcze wyprać w zimnej wodzie z mydłem, a na koniec wyprać w wodzie z proszkiem.
Skutecznym środkiem na starsze plamy jest niemiecki proszek do prania DASH. Należy namoczyć w nim tkaninę na około 10 godz (plamy w tym czasie znikają).

7. Plamy na materacu obkłada się kostkami lodu; po 15 minutach przeciera czystą szmatką, opłukuje mocno słoną, ciepła wodą i osusza suszarką do włosów.

8. Wyczyścić szczotką wierzchnią warstwę starej plamy, a pozostałe zabrudzenia wyprać w wodzie z dodatkiem amoniaku, proszku enzymatycznego lub roztworu perhydrolu.

9. Jeśli mimo to pozostaną żółte przebarwienia, przecierać je tamponem namoczonym w wodzie utlenionej.

UWAGA Pamiętaj, że natychmiast po splamieniu krwią powinno się na plamę położyć odrobinę papki z krochmalu w proszku rozdrobnionego w wodzie, co ułatwi późniejsze usuwanie plamy, a czasem zlikwiduje ją od razu. Nie wolno natomiast zanurzać splamionego miejsca w gorącej wodzie, bo doprowadzi to do utrwalenia śladów krwi.

Natychmiast spłukać zimną wodą z solą. Nigdy nie używać ciepłej wody!