kozuchGrube kożuchy można czyścić mieszaniną terpentyny i tranu w proporcji: 1 łyżka terpentyny na 5 łyżek tranu. Czystą, grubą szmatkę lnianą zwilżyć tą mieszaniną i przecierać cały kożuch, kawałek po kawałku, starannie wcierając kolistym ruchem. Zawiesić na ramiączku w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Po takim zabiegu kożuch będzie miękki i elastyczny.

Cienkie, delikatne kożuszki można przetrzeć miękką szmatką zmoczoną w wodzie z rozgotowanym mydłem i odrobiną amoniaku. Szmatkę trzeba często zmieniać, aby nie wcierać brudu w skórę. Następnie przygotować mieszaninę 1/2 litra ciepłej wody, 20g gliceryny, 20g amoniaku i 5g boraksu. Silnie ją skłócić, zwilżyć czystą szmatkę, wyżąć i szybko przetrzeć cały wierzch kożuszka. Powiesić na ramiączku w chłodnym, przewiewnym miejscu. A jeśli skóra będzie nieco sztywna po tym zabiegu, zmiąć ją w rękach.

Cienkie kożuszki pochodzenia zagranicznego lepiej oddać do pralni chemicznej, ponieważ nie wiadomo jakich garbników użyto do ich wyprawy, nie ryzykujemy więc czyszczenia w domu.

Białe kożuszki, serdaki i czapki przeciera się szmatką zmoczoną słodkim mlekiem z dodatkiem odrobiny amoniaku (1 łyżeczka od kawy amoniaku na 1 szklankę mleka). Włos czyści się przez wcieranie suchych, rozgrzanych w piekarniku otrąb lub papką z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie ogień!). Po wyschnięciu proszek strzepnąć, kożuszek powiesić w chłodnym i przewiewnym miejscu.
Możemy też czyścić  papką przyrządzoną  z mąki ziemniaczanej i benzyny. Papką tą nacieramy miejsce przy miejscu, pocierając intensywnie miejsca silnie zabrudzone. Po przeschnięciu dokładnie trzepiemy.

Po zakończeniu sezonu zimowego ciemne kożuchy można odświeżać, stosując preparat do czyszczenia tapicerki mebli. Czyści się skórę po małym kawałku, natychmiast osuszając czystą, wsiąkliwą szmatką, a kiedy jest już sucha – szczotkuje ją gumową szczoteczką do zamszu.

Jeśli ktoś ma obawy, czy nie uszkodzi futra, można na początek zrobić próbę na małym kawałku skóry, w miejscu jak najmniej widocznym, np. pod pachą czy na rękawie od spodu. UWAGA: Są to rady dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na oddanie futra w ręce fachowca, dla osób, które mają dość czasu i umiejętności, aby wszystkie zabiegi wykonać dokładnie i starannie. Muszą się jednak liczyć, że wyniki nie zawsze będą zadowalające. Dlatego kosztowne futra z delikatnych skór na pewno lepiej powierzyć specjaliście. Natomiast bez większych obaw można czyścić w domu futrzane czapki, kołnierze, rękawice czy dziecinne futerka, stosując podane wyżej wskazówki.