futroJasne futra o krótkim włosie położyć płasko na desce czy blacie od starego stołu opartych na wannie. Posypać obficie talkiem i delikatnie wcierać go nie tylko we włosy, ale i w skórę. Pozostawić przez 15-20 min., po czym strzepnąć energicznie i miękką włosianą miotełką wyczesać resztki proszku, czyszcząc zawsze zgodnie z kierunkiem włosa. Można również przesunąć odkurzaczem (bez zakładania końcówki) w odległości kilku centymetrów nad futrem.

Ciemne futra najlepiej czyścić ciepłymi otrębami pszennymi, podgrzanymi w piekarniku do temperatury ok. 40°C. Nakłada się je na całą powierzchnię okrycia i postępuje jak wyżej. Fachowcy, którzy zajmują się konserwacją i czyszczeniem futer, chętnie używają do tego celu różnych gatunków trocin, dobierając je w zależności od gatunku. I tak, futra o długim włosie (np. lisy) czyści się trocinami dębowymi. Futra o średniej długości włosa (np. norki) najlepiej (podobno) czyści się nieosiągalnymi u nas trocinami cedrowymi (!!). Futra o krótkim włosie (np. karakuły) wymagają trocin miękkich, np. jodłowych. Powyższe przepisy potraktować należy jako ciekawostkę.

Czapki, kołnierze i mankiety z jasnego futra są najbardziej narażone na zabrudzenie i przetłuszczenie. Jeśli mamy do czynienia z jasnym futrem, nakładamy na przybrudzone miejsca papkę z magnezji lub benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie ogień!). Czyści się małymi partiami, delikatnie wcierając papkę w skórę futerka. Po 15-20 min. suchy proszek należy strzepnąć i futro powiesić w przewiewnym miejscu, z dala od źródła ciepła i słońca, aby wywietrzyć zapach benzyny.

Czapki i kołnierze z ciemnego futra czyści się podgrzanymi w piekarniku otrębami, które możemy zastąpić czystym, suchym piaskiem również podgrzanym uprzednio w piekarniku. Postępujemy identycznie jak przy czyszczeniu otrębami, lekko rozcierając piasek całą dłonią. Po 10-15 min. energicznie wytrzepać i wyczyścić szczoteczką zgodnie z kierunkiem włosia. Tak można czyścić kołnierze z bobrów, wydry i kretów.
Można też czyścić na sucho, zanurzając futerko w misce napełnionej przesianą mąką pszenną. Wygniata się jak przy praniu wełen. Nieco kłopotliwe jest później trzepanie i czyszczenie ale futerko odświeży się skutecznie.

Futerka z królików moęmy wyczyścić papką przyrządzoną z mąki ziemniaczanej i benzyny. Papką tą nacieramy miejsce przy miejscu, pocierając intensywnie miejsca silnie zabrudzone. Po przeschnięciu futerko dokładnie trzepiemy.