ogródJeśli chcesz, aby przez całe lato w twoim ogrodzie lub na balkonie kwitły kolorowe kwiaty, już teraz wysiej niektóre gatunki.

Kwiaty wysiewane do ziemi w ogrodzie lub w skrzynkach żyją tylko jeden sezon, ale rosną szybko, kwitną obficie i doskonale nadają się do ubarwienia rabat. Można z nich tworzyć barwne kompozycje w pojemnikach lub wypełniać nimi puste miejsca po przekwitłych wiosennych roślinach cebulowych.  Nasiona należy kupować tyko w sklepach ogrodniczych, z ważną datą przydatności do siewu. Nie radzę nabywać ich okazyjnie, zwłaszcza gdy długo leżały na słońcu lub mają ślady zawilgocenia.

Od czego zacząć?

Obsadzanie naszego ogrodu zawsze powinniśmy starannie zaplanować. Podobnie jak w przypadku urządzania wnętrza mieszkania już na etapie projektu jesteśmy wstanie nadać odpowiedni charakter naszemu ogrodowi oraz uniknąć wielu błędów. Powinniśmy wcześniej zaplanować, gdzie będzie część reprezentacyjna, gdzie wypoczynkowa, a gdzie plac zabaw dla dzieci. Zanim zaczniemy w projekcie umieszczać rośliny, powinniśmy zwrócić uwagę na ich wymagania klimatyczne, glebowe oraz na to, jak będą wyglądały za kilka lat. Pomocna w tym zakresie będzie fachowa literatura.

Kiedy sadzić?

Sadzenie roślin w ogrodzie można rozpocząć, gdy tylko rozmarznie ziemia. Warto pamiętać, że rośliny produkowane w szkółce w doniczkach przy odpowiednim podlewaniu możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Rośliny wykopywane z gruntu z bryłą korzeniową zabezpieczone balotem (tuje, cyprysy na żywopłot, drzewa i krzewy owocowe w balotach) powinny zostać posadzone jak najszybciej po zakupie i nie później niż do połowy kwietnia. Musisz mieć świadomość, że im później będziesz sadzić tego typu rośliny, tym większe ryzyko nieprzyjęcia się ich.

Rośliny do nasadzeń pojedynczych

Do nasadzeń pojedynczych zwykle wybieramy okazy, które chcemy pokazać ze względu na ich piękne kwiaty, liście czy nietypowy pokrój. Sprawdzą się w tej roli np. magnolie o pięknych kwiatach lub klony palmowe 0  kolorowych liściach. Popularność zyskują również formy plenne drzew i  krzewów sadzone jako rośliny soliterowe. Coraz częściej w ogrodach można spotkać iglaki na pniu, róże pienne i popularne migdałki.

Rośliny do nasadzeń grupowych

Aby nadać naszemu ogrodowi piękny wygląd, sadzimy w nim różne rośliny o odmiennych walorach estetycznych. Sadząc różne gatunki w grupach, powinniśmy dobrać je tak, by miały zbliżone wymagania co do podłoża.
Rośliny kwitnące, które możemy posadzić w jednej grupie, to np. rododendrony o zimozielonych liściach, niskie azalie japońskie, silniej rosnące azalie wielkokwiatowe oraz hortensja ogrodowa. Uzyskamy w ten sposób grupę roślin do nasadzeń na kwaśnym podłożu, kwitnących po kolei od kwietnia (rododendrony) do końca sierpnia (hortensja). Na ziemiach o odczynie obojętnym w nasadzeniach grupowych doskonale sprawdzają się różne typy i odmiany róż lub tawuły i forsycje.

Najpopularniejsze kwiaty do wysiewania to: lobelia, maciejka, nagietki, klarkia, groszek pachnący, ślazówka, nemezja, aksamitki i nasturcje. Ich nasiona wysiewa się w drugiej połowie marca i w kwietniu, a po kilku tygodniach rośliny rozpoczynają kwitnienie. Wysiewanie mniejszych partii nasion co dwa tygodnie sprawia, że kwitną niemal do mrozów. Niektóre kwiaty można wysiewać jeszcze w czerwcu, a nawet później. Są to m.in.: nagietki (do połowy lipca), maczek kalifornijski, nasturcja, maciejka i rezeda.

Rośliny na żywopłot

Rośliny iglaste sprawdzające się w tej funkcji to np. tuja Brabant, o dość silnym wzroście, lub tuja odmiany Smaragd, nadająca się zarówno do zakładania żywopłotów, jak i nasadzeń pojedynczych. W cieplejszych rejonach kraju sprawdzają się również bardziej wymagające cyprysiki. Jest to gatunek o wielu barwnych odmianach. Najpopularniejsza, silnie rosnąca odmiana to cyprysik Columnaris o niebieskozielonym zabarwieniu łusek oraz zielonożółta odmiana Ivonne. Spośród wielu gatunków roślin liściastych jednymi z najczęściej wykorzystywanych do tego typu nasadzeń są: berberysy, tawuły i forsycje, które dobrze znoszą słabsze gleby i okresy suszy. Wspomnieć należy również o bukszpanach wykorzystywanych do tworzeni, i niskich żywopłotów – zdobywają one popularność także na naszych tarasach i balkonach.

Pielęgnacja  wysiewanych wiosną kwiatów jest bardzo łatwa – przed siewem ziemie wzbogacamy kompostem. Aby kwitły jak najdłużej, usuwamy przekwitłe kwiaty.

Większość kwiatów letnich najlepiej czuje się w miejscach ciepłych,  słonecznych i osłoniętych od wiatru. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby i wystarcza im każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa. Nie wymagają intensywnego nawożenia, a nawet może być ono szkodliwe. Powoduje bowiem zbyt bujny wzrost łodyg i liści oraz słabe, opóźnione kwitnienie.

Szeroki wybór roślin znajdziesz w sklepach Castorama