ogródDrewno egzotyczne ma w sobie naturalne substancje oleiste. Meble wykonane z takiego drewna nie są narażone na szybkie zniszczenie pod wpływem zmian temperatury i wilgoci – woda nie wsiąka bezpośrednio w drewno, tylko spływa po jego powierzchni.

W trakcie sezonu meble z drewna egzotycznego warto co jakiś czas odkurzyć i przetrzeć lekko zwilżoną szmatką. Zaleca się do tego specjalne środki do czyszczenia mebli ogrodowych.

Meble z drewna egzotycznego pokrywają się z czasem srebrzysto-szarą patyną, co przez wielu użytkowników jest wręcz pożądane. Tym, którzy wolą drewno intensywnie wybarwione, wyglądające jak nowe, zaleca się przynajmniej raz w roku (np. na początku sezonu) pokrycie go za pomocą pędzla lub szmatki specjalnie do tego przeznaczonym olejem.

Meble reagują na zmianę warunków atmosferycznych, mogą w nich powstawać niewielkie pęknięcia i skrzywienia, co nie wpływa na ich wytrzymałość. Zaleca się regularną kontrolę elementów i ewentualną regulację przez dokręcenie wkrętów lub śrub. Pęknięcia powinno się delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym, aby zlikwidować ewentualne ostre krawędzie.

Dostępne na rynku drewniane meble ogrodowe wykonane są albo z dobrze znanych nam gatunków drzew krajowych (np. dąb), albo z gatunków egzotycznych (np. teak, eukaliptus, robię). Europejskie gatunki drewna wymagają impregnacji, w przypadku drewna egzotycznego zaś wszystko zależy od tego, z jakiego gatunku wykonane są nasze meble (np. teak ma tak zamkniętą strukturę, że nie da się go przesycić wgłębnie impregnatami). Dlatego przed zabiegiem powinniśmy sprawdzić, z jakiego gatunku drewna są nasze meble i czy należy je impregnować.

Przed impregnacją powinniśmy dokonać oceny stanu drewna, a następnie odpowiednio je przygotować:
•    drewno surowe – najlepiej je zabezpieczyć olejami do mebli ogrodowych,
•    drewno wcześniej pokryte olejem – powierzchnię należy prze-szlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić, a następnie nanieść olej,
•    drewno lakierowane lub pokryte lazurą – należy usunąć warstwy lakieru/lazury za pomocą środka do usuwania starych powłok (aż do uzyskania surowego drewna), powierzchnię zneutralizować, a następnie nanieść olej.

Przygotowanie powierzchni polega na doprowadzeniu drewna do stanu surowego, usunięciu plam oraz przebarwień – powierzchnia powinna mieć jednolity kolor. Można zastosować środek czyszczący do mebli ogrodowych.

Przed olejowaniem drewno powinno być surowe, o odpowiedniej wilgotności i czyste. Olej należy aplikować za pomocą pędzla. Nakładając pierwszą warstwę, drewno należy obficie nasączyć olejem. Po 30 minutach usunąć jego nadmiar i poczekać do wyschnięcia. Czynność tę powtarzać do momentu, gdy drewno uzyska jednorodny kolor. Po wyschnięciu powierzchnia musi być matowa. Olejowanie sprawia, że drewno staje się hydrofobowe – odporne na wodę i inne płyny, nie ulega zaplamieniu, jest też odporne na biodegradację (działanie grzybów). Olej pięknie ożywia drewno i podkreśla rysunek jego słojów.

szeroki wybór mebli ogrodowych i impregnatów do ich konserwacji znajdziesz w sklepach Castorama