piwnicaJeśli piwnica nie jesł wilgotna, jeśli nie ma w niej żadnych szkodników, wystarczy tylko co pewien czas omieść z kurzu ściany i sufit, zmienić papiery na półkach, przetrzeć i przejrzeć słoiki z przetworami. Warto też przebrać ziemniaki i warzywa, usuwając zepsute. Natomiast na jesieni przed wniesieniem zimowych zapasów, powinno się przeprowadzić w piwnicy generalne porządki.

Suche pomieszczenie wystarczy pobielić, natomiast – jeśli jest wilgotne, musimy poświęcić mu więcej czasu. Przede wszystkim trzeba poznać przyczynę zawilgocenia, usunąć ją i dopiero wtedy przystąpić do osuszania piwnicy. Wszystkie zapasy powinny być w tym czasie usunięte z piwnicy, wynieść należy także meble i przedmioty tam przechowywane. Trzeba zainteresować się czy na półkach nie pokazały się ślady pleśni lub grzyba i czy drewno nie butwieje. Jeśli tak, półki powinno się jak najszybiej usunąć.

Opróżnioną piwnicę należy starannie wymieść. Ostrą, ryżową szczotką oczyścić wszystkie miejsca na ścianach czy suficie, gdzie pokazała się pleśń albo ślady wilgoci. Na środku piwnicy – jeśli podłoga jest drewniana lub pokryta sztucznym tworzywem – ustawić na arkuszu blachy piecyk koksowy i palić w nim bez przerwy przez 8-10 dni, często tam zaglądając, ze względu na zagrożenie pożarowe. W domkach jednorodzinnych sprawa jest prosta, gorzej w budownictwie miejskim, gdzie trzeba to uzgodnić z administracją. Kiedy ściany i sufit będą już zupełnie suche, bielimy je mlekiem wapiennym i pozostawiamy do wyschnięcia, jak najdłużej wietrząc i paląc nadal w koksowym piecyku.

Dezynfekcja piwnicy, w której chcemy przechować większe zapasy ziemniaków, warzyw i owoców, jest zabiegiem niezbędnym. Zamknąć wtedy trzeba szczelnie okienko i okleić je papierową taśmą. W pustej puszce po konserwach zapalić trochę siarki i wyjść z piwnicy, zamykając drzwi i oklejając je paskami papieru. Po 12 godz. dobrze wywietrzyć, wysuszyć piecykiem koksowym, pomalować mlekiem wapiennym i suszyć dalej, paląc piecyk i wietrząc.

Inwazja ślimaków w wilgotnej piwnicy zdarza się często. Aby się pozbyć tych nieproszonych gości, wystarczy przez kilka wieczorów wysypywać podłogę niegaszonym wapnem, a rano zbierać na śmietniczkę martwe ślimaki.