kosmetykaNormalna, tłusta, mieszana czy też bardzo wrażliwa ? Nad odpowiedzią warto się zastanowić, bo od niej będzie zależała dalsza pielęgnacja. Nie będzie stratą czasu ani pieniędzy, jeżeli po poradę udamy się do kosmetyczki.

Dobra kosmetyczka już podczas pierwszego spotkania poddaje dokładnej analizie skórę swojej klientki. Może przy tym korzystać z pomocy specjalnego szkła powiększającego, tzw. dermaskopu.

Istnieją również bardzo precyzyjne urządzenia komputerowe, za pomocą których można dokładnie określić stan skóry: stopień jej nawilżenia, zawartość lipidów (tłuszczów) itd. Jednak komputerów, które potrafią zdiagnozować skórę, jest nadal o wiele za mało, żeby każda z nas mogła raz na jakiś czas skorzystać z rady mądrej maszyny. Musimy więc umieć poradzić sobie same.

  • Jeśli masz skórę szczególnie wrażliwą, używaj do jej pielęgnacji kosmetyków hipoalergicznych.
  • Jeżeli masz cerę suchą, powinnaś po ukończeniu 30 lat systematycznie stosować kremy przeciw zmarszczkowe.
  • Kremy nawilżające może stosować już dwudziestolatka.
  • Od czasu do czasu po oczyszczeniu twarzy nakładaj kompresy z naparu kwiatu lipowego lub rumianku.
  • Pamiętaj, aby unikać płynów kosmetycznych zawierających alkohol.
  • Skóra dłużej zachowa młody, ładny wygląd, jeśli codziennie będziesz wypijać litr wody mineralnej – najlepiej niegazowanej. Do tej rady stosują się najpiękniejsze modelki świata.

Cera normalna

Nie jest wcale tak często spotykana, jak mogłoby się wydawać. Łatwo ją rozpoznać, bo wyróżnia się zdrowym kolorytem, sprężystością i gładkością.

Jest dobrze nawilżona, pozbawiona zmarszczek i takich defektów, jak na przykład rozszerzone naczyńka krwionośne. Nie sprawia żadnych kłopotów nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, dobrze reaguje na kosmetyki. Cera normalna to przywilej młodości. Jednak wraz z upływem czasu i skóra się zmienia. Jeśli nie potrafimy dostrzec tego w porę, będziemy ją niewłaściwie pielęgnować.

Cera sucha

Jest bardzo piękna, lecz również bardzo delikatna i wrażliwa, ponieważ jest cienka. W związku z tym silnie reaguje na zmienną aurę -jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, szkodzi jej silny wiatr i słońce. Często wysycha również z braku wody i tłuszczu. Wymaga starannego doboru kosmetyków i systematycznej pielęgnacji. Jeśli rano po umyciu twarzy zapomnisz użyć kremu, poczujesz, jak bardzo jest napięta, „ściągnięta”. Zaniedbana sucha skóra staje się szorstka, może nawet się łuszczyć. Naczynia krwionośne łatwo się rozszerzają i ukazują się wyraźne czerwone żyłki.

Kto ma suchą cerę, nie musi walczyć z wypryskami, ale za to prędzej może spodziewać się pierwszych zmarszczek.

Cera tłusta

Łatwo ją rozpoznać, choćby dlatego, że ciągle się świeci, a przy tym charakteryzują ją skłonności do tworzenia się wągrów, wyprysków i rozszerzonych porów.

Tłusta skóra jest grubsza niż sucha, często ma odcień blady lub ziemisty. W pielęgnacji przysparza sporo kłopotów, szczególnie, jeśli nasilone wydzielanie łoju powoduje wciąż nowe wypryski. Zazwyczaj po 25 roku życia ilość wydzielanego łoju zmniejsza się i problemy z tłustą cerą od razu stają się mniej uciążliwe (chyba że łojotok wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi).

Warto wiedzieć, iż tłusta cera znacznie dłużej jest wolna od zmarszczek niż sucha.

Cera mieszana

Ten rodzaj cery ma najwięcej kobiet. Zwykle tłusta jest skóra w środkowych partiach twarzy, a więc: czoło, nos oraz broda, podczas gdy policzki i skóra wokół oczu są suche. Taki stan rzeczy można bardzo prosto wytłumaczyć: w okolicy środka twarzy znajduje się więcej gruczołów łojowych. Skóra osób mających ten rodzaj cery zwykle źle reaguje na wodę, mydło oraz na wpływy atmosferyczne (słońce, wiatr, mróz), dlatego dość trudno ją pielęgnować. Podstawową zasadą jest używanie bardzo łagodnych i delikatnych preparatów.

Cera wrażliwa

Coraz częściej się zdarza, że szukając w sklepie z kosmetykami odpowiednich preparatów dla siebie, spotykamy na ulotkach informację: „krem do cery wrażliwej”. Co to znaczy? Przecież tradycyjny podział ogranicza się do rozróżnienia cery normalnej, suchej, tłustej i mieszanej.

Badania naukowe wykazały, że po zastosowaniu kremu pielęgnacyjnego ponad połowa kobiet skarży się na pieczenie lub zaczerwienienie skóry. Ich skóra silniej niż normalnie reaguje także na inne bodźce zewnętrzne; a więc jest nadwrażliwa.

Dowiedziono, że nadwrażliwość zwiększa się z czasem. Zjawisko to jest związane z postępującą degradacją środowiska naturalnego, a także z naszym trybem życia, sposobem odżywiania się i używaniem nie zawsze odpowiednio dobranych kosmetyków.

Jeżeli czujesz, że skóra cię piecze, a nie wiesz, który z używanych przez ciebie preparatów kosmetycznych mógł ją podrażnić, musisz przeprowadzić mały eksperyment. Odstaw na tydzień wszystkie kremy, toniki i mleczka, a potem wprowadzaj je kolejno, obserwując reakcję skóry – to najlepszy sposób, aby odszukać „winowajcę” i zastąpić go innym, bardziej przyjaznym kosmetykiem. Być może znajdziesz go w aptece – niektóre firmy kosmetyczne produkują już kremy przeznaczone specjalnie do cery nadwrażliwej.