kosmetykaJuż małe dziewczynki lubią porównywać swe rzęsy: im dłuższe i gęściejsze, tym bardziej godne podziwu. Młode dziewczyny rzucają powłóczyste spojrzenia i ćwiczą się w sztuce makijażu, by mieć „rzęsy jak firanki”.

Nie każda kobieta na co dzień maluje usta, nakłada make-up czy upiększa cieniami powieki, ale większość przynajmniej podkreśla tuszem rzęsy, żeby nadać oczom właściwą oprawę. Specjaliści twierdzą, że oczy pomalowane tuszem robią wrażenie większych, a białka. przez kontrast, wydają się jeszcze bielsze.

Jak dobrać tusz?

Dzisiejsze kosmetyki pozwalają nam wybierać i kaprysić, tak wiele jest rozmaitych możliwości upiększania rzęs.

Nowoczesne tusze występują w wielu kolorach. Można na przykład pomalować rzęsy na zielono, niebiesko, brązowo lub granatowo, o ile znudziła się nam klasyczna czerń. Można także zdecydować się na tusz wodoodporny albo w kremie. Obydwa wydłużą rzęsy i sprawią, iż będą wydawały się one znacznie gęściejsze niż przed makijażem.

  • Nowoczesne tusze do rzęs wydłużają i pogrubiają rzęsy.
  • Dobry tusz nie tylko upiększa rzęsy, ale również je pielęgnuje, dzięki zawartości specjalnie dobranych, cennych substancji, takich jak na przykład pszczeli wosk.
  • Niektóre tusze zawierają składniki, wpływające na szybsze odrastanie rzęs.
  • Jeżeli nosisz szkła kontaktowe, używaj delikatnego tuszu do oczu wrażliwych.
  • Demakijaż oczu, pomalowanych wodoodpornym tuszem do rzęs, przeprowadzamy za pomocą specjalnych preparatów. Jeżeli dysponujesz tylko zwykłym płynem do demakijażu oczu, nasącz nim płatki ligniny i połóż na oczach, a po dłuższej chwili delikatnie przetrzyj rzęsy oraz powieki.
  • Do zmywania makijażu z oczu wrażliwych najlepiej jest używać specjalnych preparatów przeznaczonych wyłącznie do nich. Wrażliwe oczy wymagają także odpowiedniego dla nich tuszu do rzęs.

Tuszem wodoodpornym warto wykonać makijaż, wybierając się na całonocny bal albo do fitness-clubu, nie rozmaże się z pewnością. Jednakże trochę bardziej kłopotliwy może się okazać w takiej sytuacji demakijaż.

Sztuka makijażu

Malowanie rzęs wydaje się czynnością bardzo łatwą, jednak w rzeczywistości, jak wszystko inne, wymaga pewnej wprawy, a także dobrej szczoteczki. Tuszując rzęsy, zawsze prowadzimy szczoteczkę od ich nasady aż po same końce. Najpierw malujemy dolne, a potem górne rzęsy. Jeżeli nakładasz więcej warstewek tuszu niż jedną, efekt makijażu pogłębi się. Po nałożeniu jednej warstewki trzeba odczekać, aby tusz wysechł. Cząsteczki tuszu, osadzające się na koniuszkach rzęs, przedłużają je milimetr po milimetrze. Trzeba jednak mieć trochę wyczucia: zbyt gruba warstwa tuszu nałożona na rzęsy nada im nienaturalny, „ciężki” wygląd. Pomalowane rzęsy dobrze jest wyszczotkować małym grzebyczkiem.

Pamiętać należy, że makijaż dla osób noszących okulary musi być nieco inny. Okulary krótkowidza pomniejszają optycznie oczy, natomiast okulary dalekowidza powiększają, dlatego w tym drugim przypadku oko malujemy delikatnie i dokładnie. Rzęsy nie mogą sprawiać wrażenia grubych i posklejanych.

W ciągu dnia trzeba od czasu do czasu sprawdzić, czy tusz nie opadł i nie pozostawił pod oczami brzydkich śladów – sinych podkówek, które nie tylko nie upiększają, ale nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd.

Nowoczesne szczoteczki do rzęs stanowią komplet z tuszem. Włókna, z których są wykonane, umożliwiają takie nałożenie tuszu, żeby każda rzęsa z osobna miała ładny wygląd. Są specjalnie wyprofilowane, często naśladują kształtem naturalną linię rzęs, co ułatwia równomierne rozprowadzenie tuszu.

Co prawda rzadko, lecz jednak zdarzają się panie, które chciałyby mieć piękne, wyraziste rzęsy, ale nie korzystają z tuszu, obawiając się alergicznej reakcji organizmu na tego typu kosmetyk. W takim przypadku godnym polecenia wyjściem z sytuacji jest wizyta w gabinecie kosmetycznym, gdzie kosmetyczka zaproponuje klientce nałożenie barwnika roślinnego – henny.

Nałożenie henny powinno być poprzedzone wykonaniem próby, która wykluczy możliwość wystąpienia uczulenia. Henna nie niszczy rzęs, bardzo dobrze i trwale je barwi (farbowanie wystarczy powtarzać nie częściej niż co dwa miesiące). Gabinety kosmetyczne mają hennę w kilku odcieniach, można więc dobrać kolor do typu urody.

Warto wiedzieć, że są sposoby na poprawę stanu rzęs. Jeżeli gubisz dziennie nie więcej niż dwie rzęsy, możesz być spokojna. Ale jeśli tracisz więcej, musisz postarać się o specjalny krem albo żel odżywczy z keratyną oraz witaminami i przeprowadzić kurację.

Jeżeli chcesz na przyjęciu olśnić wszystkich niezwykłymi rzęsami albo twoje własne rzęsy wydają ci się zbyt rzadkie, możesz poprosić o pomoc wyspecjalizowaną kosmetyczkę. Potrafi ona uzupełnić twoje naturalne rzęsy kępkami sztucznych, doklejając je umiejętnie.

Sztuczne rzęsy, tkane ręcznie lub robione fabrycznie, można również kupić w niektórych drogeriach i perfumeriach, jednak żeby je prawidłowo założyć, konieczna jest wprawna ręka.

Niegdyś kobiety powszechnie używały „zalotki”, przyrządu do podkręcania rzęs. Jeśli ktoś marzy o zakręconych rzęsach, może posłużyć się po prostu łyżeczką do herbaty (trzeba ją przytrzymać przyciśniętą tuż przy nasadzie rzęs).