ogródJesienią w ogrodzie masz bardzo wiele do zrobienia. Przede wszystkim musisz zadbać o rośliny, które trzeba odpowiednio przygotować do zimowania. Koniecznie pamiętaj również o zabezpieczeniu sprzętu ogrodniczego, a także elementów małej architektury oraz mebli.

Trawnik
We wrześniu, październiku (często nawet do połowy listopada) na dworze jest jeszcze ciepło, nie zapominaj więc o regularnym koszeniu trawnika. Teraz jednak pozostawiaj wyższe źdźbła trawy, o wysokości ok. 5 cm. Warto używać kosiarki z koszem, do którego zbierzesz opadłe z drzew liście i igliwie. Pamiętaj także o nawożeniu. Ważne jest to, aby nie stosować nawozów azotowych, tylko te o dużej zawartości potasu i fosforu, który wzmocni trawę i pozwoli jej w dobrej kondycji przetrwać zimę.

Drzewa i krzewy
W pierwszej połowie września możesz sadzić drzewa i krzewy zimozielone z bryłą ziemi, natomiast do potowy października, po opadnięciu liści – rośliny liściaste z tzw. gołym korzeniem, czyli bez bryły ziemi. Wokół nasady pnia usyp kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem. W tym czasie nie należy przycinać gałęzi, ponieważ osłabia to roślinę i może stać się przyczyną jej przemarznięcia.

W listopadzie, po pierwszych przymrozkach, korony drzew i krzewów zimozielonych warto osłonić agrowłókniną lub gałęziami świerkowymi. Glebę wokół roślin okryj korą lub kompostem, wcześniej obficie podlewając. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz korzenie przed przemarznięciem, ale przede wszystkim zapewnisz odpowiednie i głębokie nawilżenie gleby.

Rośliny cebulowe
Wrzesień to pora, kiedy niektóre cebule musisz wykopać, by przechować je w suchym, ale dość ciepłym miejscu (w temperaturze ok. 5-8°C), natomiast niektóre należy zakopać, aby zakwitły wczesną wiosną. Te drugie, do których zalicza się m.in. krokusy, przebiśniegi i tulipany, wymagają okrycia cienką warstwą kory lub kompostu po pierwszym zmrożeniu gleby. Dopiero po nadejściu dużych mrozów warto miejsca posadzenia cebul przykryć dodatkowo słomą bądź stroiszem, czyli gałęziami świerkowymi.

Rośliny w pojemnikach
Pamiętaj przede wszystkim o okryciu pojemników, ponieważ łatwo o ich przemarznięcie, co może doprowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej. Najprościej jest umieścić je w kartonie wypełnionym słomą lub torfem bądź po prostu owinąć matą słomianą.

Oczko wodne
Przede wszystkim usuń z jego dna wszelkie zanieczyszczenia i przytnij zwiędłe łodygi. Warto także rozwinąć na powierzchni wody siatkę ochronną, która zabezpieczy ją przed opadającymi liśćmi. Wrażliwe na mróz rośliny przenieś do budynku i przechowaj przez zimę w pojemnikach z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu. Gdy temperatura spadnie do 10°C, należy także przestać karmić ryby.

Narzędzia ogrodnicze
Wszystkie sprzęty (szczególnie te z napędem elektrycznym] źle znoszą wilgoć, dlatego należy je przechowywać w suchym pomieszczeniu. Ponieważ nie będą używane przez kilka miesięcy, przed schowaniem dokładnie oczyść je z ziemi i liści.

Wszystkie niezbędne pomoce do przygotowania ogrodu na zimę uzyskasz w sklepach Praktiker.