kosmetykaWykonują tak ciężką pracę, a zdarza się, że zaczynamy o nich myśleć dopiero, gdy zabolą. Ściśnięte w niewygodnym obuwiu, zaniedbane, niedostatecznie pielęgnowane, rzadko kiedy bywają ładne i zdrowe.

Jeżeli chcesz, aby twoje stopy były zawsze zadbane, musisz codziennie poświęcić im trochę uwagi.

Po umyciu trzeba je bardzo starannie osuszyć i wetrzeć w nie odrobinę tłustego kremu lub balsamu. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, aby nie dopuścić do rozwoju grzybicy.

Jeżeli korzystasz na przykład z ogólnodostępnych  pryszniców na pływalni, nigdy nie chodź tam boso, aby uniknąć zakażenia.

Kiedy tylko zauważysz, że twoje stopy mają skłonności do nadmiernej potli-wości, pamiętaj o przysypywaniu ich talkiem albo o stosowaniu specjalnych dezodorantów. Noś przewiewne skórzane obuwie i codziennie zmieniaj rajstopy. A gdy po powrocie do domu nie będziesz „czuła nóg” ze zmęczenia, usiądź na kilka minut i ułóż je wyżej, żeby mogły wypocząć.

PEDIKIUR TO NIE LUKSUS

Ten zabieg możesz wykonać sposobem domowym, gdy jednak stopy przysparzają nam kłopotów, wizyta u pedikiurzustki jest niezbędna. Usunie ona głęboko osadzone odciski lub wrastające paznokcie. Jeśli nogi są zdrowe, same możemy zatroszczyć się o ich estetyczny wygląd.

A oto kolejne etapy pedikiuru, przeprowadzanego samodzielnie:

  • Siadamy wygodnie i zanurzamy stopy w misce napełnionej ciepłą wodą z odrobiną płynu do kąpieli lub rozpuszczonego mydła.
  • Osuszoną już stopę opieramy o wannę i pumeksem, skrobaczką lub specjalnym nożykiem usuwamy zgrubiały naskórek.
  • Zamiast pumeksu można użyć specjalnego preparatu złuszczającego martwy, suchy naskórek z pięt, tzw. pilingu. Pilingi zawierają ścierne drobinki, na przykład z pestek brzoskwini, które pomagają w usunięciu suchych warstw naskórka.
  • Paznokcie równo przycinamy, chroniąc je w ten sposób przed wrastaniem w ciało, po czym opiłowujemy je i usuwamy skórki u nasady paznokci.
  • Natłuszczamy stopy balsamem, dzięki czemu skóra stanie się bardziej elastyczna i lepiej zabezpieczona przed podrażnieniami.
  • Na zakończenie można pomalować paznokcie lakierem. W tym celu oddzielamy od siebie palce stopy, wtykając pomiędzy nie kawałki waty. Watkę usuniemy, gdy lakier wyschnie.

ODPRĘŻAJĄCY MASAŻ STÓP

Ujmujemy stopę w dłonie i mocno ugniatamy kciukiem jej grzbiet, przesuwając ucisk w kierunku stawu skokowego. Następnie kolejno uciskamy każdy palec stopy z osobna. Na zakończenie kolistymi ruchami masujemy sklepienie stopy, w kierunku od palców ku pięcie.

Istotą masażu jest uzdrawiający dotyk, jednak źle wykonany zabieg na pewno nie przyniesie nam ulgi, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić. Dlatego też powinniśmy sami stosować tylko najprostsze techniki masażu, nie wymagające wprawy,  resztę pozostawiając w sprawnych dłoniach specjalistów.

KOJĄCE MASAŻE

Nasze stopy zasługują na właściwą pielęgnację nie tylko ze względów estetycznych, lecz i zdrowotnych. Od dawna wiadomo, że to właśnie na nich znajdują się setki zakończeń nerwowych, które je łączą z resztą ciała. Dlatego na stopach oznacza się punkty umożliwiające przeprowadzanie masażu zdrowotnego, z zastosowaniem różnorodnych technik.

Kłopotliwy problem

Nie wszystkie dolegliwości związane ze stopami dają się łatwo usunąć, nie zawsze domowe sposoby są skuteczne. Ważne, aby nigdy nie dopuszczać do zaniedbań i w razie potrzeby wybrać się do specjalisty.

  • Pękające pięty. Codziennie po umyciu nóg wcieramy w stopy specjalne emulsje. Ukojenie obolałym piętom przyniesie również moczenie w krochmalu lub gotowanym siemieniu lnianym i smarowanie ich maścią z witaminą A+D,. Miejsca pęknięte smaruje się 2 proc. roztworem gencjany lub lekko jodynuje i smaruje maścią tranową.
  • Odciski i modzele. Powstają najczęściej na skutek noszenia niewygodnego, za ciasnego lub źle dopasowanego obuwia. Najlepiej usunąć je u pedikiurzystki. W rzadkich wypadkach konieczna bywa interwencja chirurga. W sprzedaży znajduje się wiele plastrów, płynów i żeli pomocnych w likwidacji odcisków.
  • Wrastające paznokcie. Zniekształcają najładniejszą nawet stopę. Najczęściej wrastają paznokcie dużych palców stopy. Wnikają w otaczającą je delikatną skórę. Jeśli szybko nie zareagujemy, pojawi się ból, obrzęk i stan zapalny. Ulgę mogą przynieść kompresy z kwasu bornego lub z roztworu sody oczyszczonej.

Kłopotów tego rodzaju unikniemy, przycinając paznokcie możliwie najbardziej poziomo i… rezygnując z najpiękniejszych nawet, ale za ciasnych pantofelków.

Wadliwie wykonane i niewygodne obuwie może spowodować różne uszkodzenia stóp, dlatego na co dzień należy nosić buty na niezbyt wysokim (4 cm) obcasie, z miękkiej skóry, o szerokich noskach, zapewniających palcom swobodę.

Pamiętaj!

Wspaniałym odprężeniem dla zmęczonych stóp jest kilkuminutowa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem igliwia sosnowego, soli iwonickiej albo nawet zwykłej soli kuchennej. Do kąpieli warto dodać parę kropel miętowego olejku, który ma działanie odświeżające.