Dla celów leczniczych wykorzystuje się głównie liście, choć związki lecznicze występują także w owocach borówki.

Liście zawierają glikozydy, z których najważniejszym jest arbutyna oraz flawonoidy, np. hiperozyd. Prawie jedną piątą ciężaru stanowią garbniki. Ponadto liście borówki zawierają kwasy organiczne oraz sole mineralne, najwięcej związków magnezu.
Owoce zawierają antocyjany, karotenoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy A i C, pektyny oraz cukry.
Działanie:
liście – dezynfekujące drogi moczowe, przeciwzapalne, ściągające;
owoce —  moczopędne, ściągające, dietetyczne.
Substancje czynne zawarte w liściach borówki zwiększają wydzielanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Niszczą bakterie w układzie moczowym i to często szczepy odporne na działanie wielu antybiotyków. Korzystne jest użycie liści borówki w przypadkach przewlekłych zakażeń układu moczowego, w kamicy moczowej. Podobnie jak na układ moczowy, związki zawarte w liściach borówki działają dezynfekujące na przewód pokarmowy, znoszą wzdęcia brzucha i są dobrym lekiem w niezbyt nasilonych biegunkach oraz kamicy żółciowej. Związki czynne z liści borówki uszczelniają naczynia włosowate i znoszą stany zapalne w tych naczyniach.
Owoce borówki brusznicy poza tym, że są surowcem do przyrządzaniu konfitur i wyśmienitym dodatkiem do mięs. są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C. Flawonoidy w nich zawarte wzmacniają ściany naczyń i zapobiegają ich łatwemu pękaniu. Dzięki zawartości garbników mają działanie ściągające. Pamiętać jednak trzeba, że owoce borówki zawierają dość dużo kwasu szczawiowego i nie powinny być spożywane przez ludzi, u których wydalanie szczawianów z organizmu jest upośledzone.
Stosowanie
Odwary z liści — przygotowujemy zalewając 1/2 łyżki suszonych liści i szklanką wody, gotujemy przez 2-3 minuty. Następnie odstawiamy odwar na 10-15 minut i po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia.
Możemy także przygotować mieszankę następujących ziół: 2 części suszonych liści borówki brusznicy, i część korzenia arcydzięgla i część liści ruty. Po wymieszaniu 1 łyżkę tej mieszanki zalewamy i szklanką wody i gotujemy przez 10 minut. Po ostygnięciu i przecedzeniu wypijamy w 2-3 porcjach w ciągu dnia w przewlekłych stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych.
Liście borówki brusznicy można łączyć z liśćmi pokrzywy, zielem skrzypu polnego, kłączami perzu, liśćmi brzozy, zielem nawłoci i strąkami fasoli — wszystkie składniki tej mieszanki mają działanie moczopędne i dezynfekujące drogi moczowe.
Świeże owoce borówki brusznicy, rozgniecione, mogą być używane do okładów na miejsca oparzone.
Suszone owoce borówki polecane są w przypadkach przeziębień z gorączką, zakażeń bakteryjnych, szczególnie polecane dzieciom i osobom w wieku podeszłym.
Odwar z owoców przygotowujemy zalewając i łyżkę suszonych owoców i szklanką wody i gotujemy przez 3-5 minut. Po przecedzeniu wypijamy w 2-3 porcjach między posiłkami.