Chyba nie ma na świecie kobiety, która nie gustowałaby w świecidełkach dodających jej wdzięku i poczucia stuprocentowej kobiecości. Przedstawicielki płci pięknej podkreślały własny urok osobisty i zamożność już 22 tysiące lat temu, kiedy to kości zwierzęce, kamienie i muszle stanowiły znakomity element dekoracyjny imitujący dzisiejszą formę biżuterii.
Pierwsza biżuteria ze złota i srebra pojawiła się około 6 tysięcy lat temu, będąca oznaką bogactwa zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Z biegiem lat szlachetne ozdoby zaczęły nabierać funkcji religijnych, pełniących rolę amuletów chroniących przed złymi mocami. Kreatywne pierścienie, naszyjniki, diademy i amulety o niepowtarzalnych formach i unikatowych wzorach zapoczątkowały rozwój prymitywnego jubilerstwa w okresie klasycznym. Dopiero w XVI, XVII wieku klejnoty zdobione diamentami i szmaragdami stały się popularne bardziej wśród mężczyzn, niż kobiet. Im bardziej bogato zsynchronizowane, tym lepiej świadczyły o właścicielu.
We współczesnym świecie bogato zdobione wyroby jubilerskie to nie wszystko. Nowoczesny styl i precyzyjna dbałość o ekologiczny styl życia zainspirowały projektantów do stworzenia wyrobów o modnych wzorach, podkreślających charakter i styl życia użytkowników materiałami, takimi jak muszle, sztuczne kamienie, a nawet plastik. Miłośniczki nowoczesnych trendów chętniej inwestują w platynowe bransoletki, czy bursztynowe kolczyki.
Jedyną rzeczą, która raczej nie uległa zmianom od wielu lat są pierścionki zaręczynowe, będące symbolem dozgonnej miłości i chęci związania się z ukochaną osobą na dobre i na złe. W tym przypadku liczy się przesyt jubilerskich rarytasów, złoto, lub platyna zaakcentowane brylantem okazałych rozmiarów, będącym klasykiem wśród pierścionków zaręczynowych.
Równie efektywne okazują się kamienie, takie jak szafir, rubin, czy szmaragd, wszystko uzależnione od osobistych preferencji wybranki życia.
Drobne elementy biżuterii od zawsze towarzyszyły człowiekowi, nawet wśród afrykańskich plemion odgrywają znaczącą rolę pełniąc funkcję amuletów i symboli pozwalających na tradycyjne rytuały i obrzędy. W cywilizowanym świecie złote, srebrne i naturalne ozdoby stanowią jedynie element dekoracyjny, akcent podkreślający styl i charakter człowieka, lub efektywne i okazałe kosztowności symbolizujące bogactwo i niezależność finansową.