Przed każdym zakupem samochodu, gdy mamy już upatrzony konkretny model, warto umówić się na jazdę próbną. W idealnej sytuacji powinna ona trwać minimum 30 minut i przynajmniej częściowo odbywać się przy znacznej prędkości (niektóre ukryte usterki wychodzą na jaw dopiero, gdy rozpędzimy auto powyżej 90 km/h), np. na autostradzie.

W tym czasie i przy takiej prędkości jesteśmy w stanie poznać nie tylko styl jazdy auta, jego możliwości i ograniczenia, ale też ewentualne wady. Na jazdę próbną, aby sprzedawca poważnie nas potraktował, najlepiej jest się umówić z nim wcześniej. Zarezerwujmy sobie dzień i godzinę, kiedy na drogach nie ma korków. Nie chodzi o to, żeby w nich nie stać w ogóle, wręcz przeciwnie – dobrze jest trochę posiedzieć w aucie na spokojnie, bez poruszania się po drodze. Zobaczymy w ten sposób jak pracuje sprzęgło, skrzynia biegów oraz jak działa nagłośnienie audio. Jak przygotować się do takiej jazdy? Przede wszystkim ustalmy zawczasu trasę, tak, żeby nie kluczyć potem po okolicy w niepotrzebnym zdenerwowaniu, tylko móc skupić się na możliwościach testowanego pojazdu. W czasie drogi sprawdźmy czytelność wskaźników, działanie wycieraczek, klaksonu, hamulców i biegów. Zaobserwujmy też jak auto zachowuje się przy gwałtownym ruszaniu i wchodzeniu w ostre zakręty.
Pamiętając, że będzie to nasz środek przemieszczania się po drogach w ciągu następnych kilku lat, nie spieszmy się z oceną i zwracajmy uwagę dosłownie na wszystko, co może okazać się istotne. Zwiększymy w ten sposób prawdopodobieństwo, że będziemy zadowoleni z zakupu samochodu Honda Accord również przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów jego użytkowania.