lodowka-w-paskiWspółcześnie trudno jest sobie wyobrazić mieszkanie pozbawione różnorodnych sprzętów RTV i AGD. Rozwój technologiczny wykreował w nas chęć posiadania wszystkiego, co najnowsze. Nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz stały się telewizory LCD, zmywarki, suszarkopralki, czy kina domowe. Już mało, kto docenia praktyczne wykorzystanie klasycznych urządzeń, takich jak lodówki. Urządzenie chłodzące stanowi jednak komponent każdej kuchni, detal, bez którego przechowywanie żywności byłoby zupełnie niemożliwe.

Historia pierwszej lodówki elektrycznej sięga 1913 roku, w którym to sprzedaż ruszyła na światową skalę. Rok 1939 zapoczątkował produkcję lodówko-zamrażalki, będącej przełomem w technologii chłodniczej. Dzisiejsze lodówki, choć nie wywołują już tyle emocji, co niegdyś są bardzo zróżnicowane pod względem użyteczności, jak również estetyki wizualnej.
W sprzedaży znaleźć można rozmaite rodzaje lodówek. Najbardziej klasycznym sprzętem jest chłodziarka pozbawiona zamrażalnika. Niezawodny model sprawdzający się w przypadku osób doceniających niewielkie urządzenia. Z podobnego rozwiązania korzystają głównie single lub właściciele niedużych kuchni.

Lodówka z zamrażalnikiem zalicza się do najbardziej popularnych chłodziarek. Eksploatowana w większości gospodarstw domowych, sprawdza się pod względem wielkości i funkcjonalnego wykorzystania. Sposób otwierania dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Na rynku dostępne są modele z zamrażalnikiem zlokalizowanym do góry lub na dole, jedno lub dwudrzwiowe.

Innowacyjnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem okazały się lodówki otwierane skrzydłowo. Konstrukcja drzwiczek pozwala na komfortowe korzystanie z lodówki z zachowaniem optymalnej widoczności artykułów znajdujących się wewnątrz obudowy. Lodówki typu side-by-side gwarantują optimum zadowolenia, dzięki licznym komorom, przegrodom, dozownikom wody i lodu oraz gadżetom, takim jak wbudowane radio lub telewizor. Ze względu na duże gabaryty, idealna dla dużej liczby osób korzystających z jednego gospodarstwa domowego lub osób gustujących w mrożonej żywności.

Najlepsze lodówki gwarantują optymalne zachowanie świeżości artykułów spożywczych, chłodzenie, szybkie mrożenie, zachowanie odpowiedniej wilgotności dla przechowywania owoców i warzyw, system automatycznego odmrażania, sygnał dźwiękowy alarmujący o niedomknięciu drzwi, sterownik z wyświetlaczem temperatury. Przełączenie na tryb wakacyjny gwarantuje oszczędność przy utrzymaniu normalnej pracy zamrażalnika.
Podobna funkcja jest niezwykle przydatna dla osób często podróżujących, dla których ograniczenie kosztów eksploatacyjnych nie pozostaje obojętne.

Bardzo ważnym parametrem jest klasa energetyczna A++ najwyższa, G najniższa oraz możliwie niski poziom hałasu.