pizzaPieczony w piecu drożdżowy placek, pachnący sos, ulubione dodatki i rozpływający się w ustach ser… Nie ulega wątpliwości, że pizza jest jednym z najchętniej spożywanych dań, goszczących zarówno na naszych polskich stołach, jak i w lokalach gastronomicznych na całym świecie. Skąd wziął się pomysł na to uniwersalne danie, które sprawdzi się w każdej sytuacji?
Potrawa dla ubogich

Zapewne większość z nas jako ojczyznę pizzy bez wahania wskazałoby Włochy. Poniekąd słusznie, tam bowiem miał początek prawdziwy „boom” na tego rodzaju jedzenie, tam również powstała pizza w formie, jaką znamy dzisiaj. Jednak pierwsze jej ślady znajdziemy już w starożytności. Za jej „przodków” można z pewnością uznać niewielkie placki, pieczone na rozżarzonych kamieniach, wykonane z ciasta makaronowego, a później drożdżowego. Uboga ludność żywiła się nimi np. w starożytnej Grecji, potem przypadły do gustu także Rzymianom.
Upieczone placki polewano zazwyczaj oliwą z oliwek, czasem przyprawiano ziołami lub serem – wszystko zależało od tego, jakie artykuły spożywcze były akurat dostępne. Dziś podobne placki podawane są pod nazwą „focaccia”, jako rodzaj pieczywa, różniącego się od pizzy brakiem sosu pomidorowego i sera.
Królewska pizza

Najbardziej znaną na świecie pizzą, uznaną za jedną z podstawowych potraw kuchni włoskiej, jest margherita. To właśnie ona dała początek naszej współczesnej pizzy i zapoczątkowała prawdziwą modę na to danie, która rozprzestrzeniła się z Włoch na cały świat.
Margherita powstała w 1889 roku, na cześć odwiedzającej Neapol włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Jej twórca, piekarz Raffaele Esposito, połączył prostotę pysznych regionalnych przysmaków z wymowną kolorystyką, nawiązującą do narodowych barw swojego kraju. W ten sposób z sera mozarella, bazylii oraz pomidorów, ułożonych na placku z ciasta drożdżowego, powstało wyborne danie, które musi dziś potrafić wykonać każdy szanujący się kucharz.
Pizza dobra na wszystko

Dzisiaj pizza jest jednym z najpopularniejszych dań. Lubimy ją zarówno w formie klasycznej, jak i w bardziej dystyngowanej – z owocami morza czy karczochami. Powstało też sporo swojskich odmian, takich jak pizza z kiełbasą, śliwkami suszonymi, a nawet z kiszoną kapustą. Nie brak nam też amatorów pizzy na słodko, zdobionej nutellą lub owocami.
Gdy tylko przyjdzie nam ochota na to pyszne danie, możemy skorzystać z niezwykle różnorodnej oferty licznych lokali gastronomicznych – pizzerii oraz restauracji włoskich i innych. Mamy też opcje zamówienia świeżej pizzy do domu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę pizzerii oraz swojego miejsca zamieszkania , np. pizzeria da grasso Kraków, a szybko otrzymamy gorącą i pachnącą przesyłkę…

Smacznego!