712Wszystkie napoje koktajlowe podaje się mocno oziębione w lodówce, albo z dodatkiem lodu. Warto zadać sobie trochę trudu, aby przygotować efektowny kawałek lodu. Wystarczy zamrozić w kostce lodowej np. kawałek plasterka cytryny lub oliwki, w zależności od smaku koktajlu. Na dno kratki do lodu wlewamy odrobinę wody, zamrażamy, na to kładziemy 1/4 plasterka cytryny, zalewamy wodą i wstawiamy ponownie do zamrażarki.
Aby krawędź kieliszków koktajlowych pięknie wyglądała, brzegi szkła przy słodkich napojach smarujemy białkiem i zanurzamy w grubym cukrze; przy wytrawnych sokiem z cytryny i moczymy w soli, posiekanej natce czy koperku.
Smakowite koktajle, bogate w witaminy napoje warzywne czy owocowe to przyjemność nie tylko dla podniebienia, ale także dla oczu. Przed podaniem można je ciekawie udekorować owocami i warzywami, np. kawałkami ananasa, plasterkami kiwi, jabłek, pomarańczy, cytryny, ogórka, nadziewanymi oliwkami, różami ze płatków pomidorowych, miniaturowymi pomidorami. Doświadczeni fachowcy zalecają, aby dekoracja nawiązywała do składników napoju.
Atrakcyjny wygląd napojów zapewniają dekoracyjne akcesoria, np. parasolki koktajlowe, długie słomki, kolorowe mieszadełka. Warto pamiętać, że napoje i koktajle z dodatkiem jogurtu czy kefiru nie mogą stać ; długo w lodówce. Kilkugodzinne przechowywanie j sprawia, że mogą się oddzielić składniki. Napój traci też i bardzo wiele witamin. Prezentowane napoje, z wyjątkiem alkoholowych, skutecznie wspomagają odchudzanie, usuwają także wiosenne  zmęczenie,
W upalne dni świetnie zastąpią nam gorącą zupę. Nie należy używać do napojów mlecznych niektórych owoców, takich jak: ananasy, kiwi, figi i papaje. Enzymy w nich zawarte sprawiają, że mleko gorzknieje.

Przepisy na pyszne drinki, koktajle i napoje znajdziesz na SMACZNEIZDROWE.EU