okna3Częstotliwość z jaką należy myć okna z zewnątrz, zależy w jakiej okolicy mieszkasz. Okna mieszkań lub domów znajdujących się w mieście należy myć częściej. Jeśli w domu nie ma palaczy, wystarczy, że umyjesz okna od wewnątrz trzy lub cztery razy w roku.

1. Drewniane części okien i futryn myje się miękką szczotką lub gąbką maczaną w mydlanej wodzie z dodatkiem paru kropel amoniaku, często spłukując gąbkę i zmieniając wodę. Płucze i wyciera się do sucha miękką szmatką.

2. Zamiast drogiego preparatu do mycia szyb, możesz z równie dobrym skutkiem, a przede wszystkim bez niepotrzebnego wydatku, umyć okna wodą z octem albo z denaturatem (w proporcjach 8:1). Ocet usunie z szyb tłuszcz i nada im piękny połysk. Do polerowania użyj zamiast gałganka starych gazet. Druk w gazetach dodatkowo nabłyszcza szybę, ale może ubrudzić ręce, więc lepiej włóż gumowe rękawiczki.

3. Szyby okienne będą pięknie błyszczały, jeśli umyjesz je młodymi pokrzywami, maczanymi w zimnej wodzie. Do sucha i do połysku należy wycierać je gazetami. Przed myciem szyb koniecznie nakładamy gumowe rękawiczki.

4. Szyby myjemy wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżka stołowa na 3l).

5. Innym sposobem jest, nałożenie na szyby papki z magnezji i octu. Suchym gałgankiem przeciera się następnie szybę kolistymi ruchami, podkładając pod okno sporo gazet, aby spadający biały proszek nie zabrudził podłogi.

6. Matowe szyby w drzwiach wewnętrznych mieszkania myje się gorącą wodą z octem w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody niż octu). Maczać w tym roztworze miękką szmatkę, przecierać szyby, natychmiast płukać i osuszać.

7. Plamy pozostawione przez muchy usuwamy papką z kredy szlamowej i spirytusu denaturowanego.

8. Plamy z wapna zmywamy octem.

9. Tłuste plamy (np. po świeżym kicie) usunie sok ze świeżo przekrojonej cebuli, a następnie lekkie namydlenie i spłukanie zimną wodą.

Dobre rady:

Zawieś na karniszu wieszak na ubrania i przewieś przez niego zasłonę, a unikniesz zamoczenia jej podczas mycia wewnętrznej strony okna.

Nawet w czasie mrozu można myć szyby, ale nie wodą, lecz spirytusem denaturowanym.

Jeśli podczas mycia pęknie szyba, a chwilowo nie mam mowy o wymianie na nową, musimy ją zabezpieczyć przed wypadnięciem, smarując pęknięcie szkłem wodnym. Będzie się długo trzymała.