plama5

1. Tkaniny wełniane delikatne Posypać obficie magnezją, talkiem lub sproszkowaną kredą. Pod plamę podłożyć bibułkę. Lekko obciążyć, aby proszek dobrze przylegał do tkaniny. Po 1/2 godziny strzepnąć, oczyścić miękką miotełką. Jeśli plama nie ustąpi – powtórzyć.

2. Tkaniny wełniane grube (płaszcz, garnitur) Posypać obficie talkiem, po 30-40 min. strzepnąć i wyszczotkować. Powtórzyć kilkakrotnie. Nieustępliwą plamę tamponować benzyną ekstrakcyjną (ostrożnie: ogień!) i posypać talkiem lub nałożyć papkę z talkiem i rozpuszczalnika.

3. Tkaniny jedwabne

  • Obficie posypać talkiem, przykryć bibułką i prasować letnim żelazkiem. Powtórzyć, jeśli plama nie ustępuje, lub stosować papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej;
  • nacierać terpentyną, później surowym żółtkiem i zmywa zimną wodą.

4. Aksamit, plusz, welwet Posypać ciepłym, czystym piaskiem, uprzednio lekko podgrzanym w piekarniku. Szczotkować małą szczoteczką do paznokci, strzepnąć; jeśli trzeba – zabieg powtórzyć lub stosować papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej.

5. Tkaniny ze sztucznego włókna Posypać talkiem, zmyć mydlaną wodą, wysuszyć i ponownie przysypać talkiem.

6. Tkaniny impregnowane nylon, ortalion Kłaść papkę z terpentyny i talku lub magnezji. Suchy proszek strzepnąć, wyszczotkować. Z ortaliony zmywać ciepłym roztworem mydlanym.

7. Tkaniny gumowane Zmywać roztworem środka piorącego.

8. Na bieliźnie pościelowej lub osobistej tłuste plamy naciera się białkiem lub bieliznę moczy się przez całą noc w ciepłej wodzie z np. “Ludwikiem”.

9. Majonez i tłuste sosy

  • na różnych tkaninach – tamponować benzyną ekstrakcyjną (ostrożnie: ogień!) i obficie posypać talkiem;
  • do tkanin z włókien syntetycznych nie stosuje się benzyny, tylko spiera się je ciepłą wodą mydlaną;
  • plamy najlepiej usuwać zanim zaschną. Przetrzeć je szmatką namoczoną w płynie do prania lub do mycia naczyń.

10. Oliwa jadalna na różnych tkaninach

  • po obu stronach tkaniny nacierać plamę benzyną i przykładać kawałki czystej bibułki, często je zmieniając.
  • Jeśli tkaninę można prać w wodzie, spłukać obficie, jeśli nie – posypać talkiem lub mąką kartoflaną, odczekać kilka godzin i wyszczotkować.
  • Plamy namoczyć w wodzie i wyczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem octu. Pozostałości plam doczyścić rozpuszczalnikiem.

11. Tłuszcz – zbierz z tkaniny tłuszcz, starając się nie rozetrzeć plamy. Zwilż olejkiem eukaliptusowym i upierz jak zwykle.

12. Zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką, talkiem albo sproszkowanym sepiolitem (pianką morską) i poczekać, aż wchłoną tłuszcz.

13. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy.

14. Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy ze swetrów i dzianin.

15. Zetrzeć czystą benzyną lub wywabiaczem bądź namoczyć w ciepłym roztworze proszku a następnie wyprać w gorącej wodzie z amoniakiem.

16. Masło stare plamy przed czyszczeniem nasączyć gliceryną.

17. Na obrusach i na ubraniach znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.

18. Tkaninę oczyścić roztworem boraksu i wody (25g boraksu na 1/2 szklanki wody).