plama281.Tkaniny bawełniane białe Przygotować roztwór soli w wodzie (1 łyżeczka soli na 10 łyżek wody) i dodać 1 łyżkę amoniaku. Zrobić tampon z miękkiej szmatki, zmoczyć tym roztworem i zwilżyć plamy. Innym tamponem zwilżać plamy maślanką o ponownie – tym roztworem. Po 10-15 min. uprać w ciepłej wodzie mydlanej.
Zwilżyć plamy spirytusem denaturowanym, wypłukać w ciepłej wodzie, wysuszyć i uprać w wodzie z mydłem.
Do 4l zimnej wody dodać 1 łyżkę “Bielinki” i 1 łyżeczkę kwasu octowego. Zanurzać w tym splamione miejsca i obficie spłukiwać.

2. Bawełniana popelina Zwilżyć plamy wodą i pocierać mieszaniną mydła w proszku i sproszkowanej kredy. Prać w gorącej, mydlanej wodzie.

3. Płótno, len Pocierać wodą z dodatkiem amoniaku i zaraz spierać w mydlanej wodzie.

4. Tkaniny kolorowe Zwilżyć plamy 3%-wą wodą utlenioną lub wodą z dodatkiem amoniaku i spierać.

5. Tkaniny o nietrwałych barwnikach nie nadające się do gotowania Stosować papkę złożoną z: 1/2 łyżki grubej soli kuchennej, 1 łyżki krochmalu w proszku, 1 łyżki płatków mydlanych i soku z jednej cytryny. Dokładnie wymieszać i kłaść na poplamione miejsce po lewej stronie tkaniny. Pozostawić do następnego dnia i obficie spłukiwać.

6. Tkaniny z włókien sztucznych Plamy z pleśni na tych tkaninach trudno usunąć. Lepiej nie robić prób i oddać do pralni chemicznej.

7. Usunąć następującym roztworem: 20 części wody, 5 części nadtlenku wodoru i 1 część amoniaku. Można też polać zwilżoną wodą plamę sokiem cytrynowym i posypać solą.

8. Świeże plamy przecieramy denaturatem, po wyschnięciu spłukujemy czystą wodą. Zabieg ten powtarzamy zazwyczaj kilkukrotnie, aż plamy znikną. Następnie miejsce poplamione pierzemy w wodzie z mydłem. Proszę pamiętać, by nie prać przed wywabianiem plam, bo powstaną plamy rdzawożółte. Jeśli już popełnimy ten błąd – plamy rdzawożółte z pleśni można wywabić roztworem chlorku. Ale unikajmy tego bo chlorek niszczy tkaniny.

9. Zastarzałe plamy przez 12 godzin moczymy w serwatce lub maślance. Po wysuszeniu tkaniny plamy przecieramy roztworem soli z amoniakiem w stosunku 1:1. Następnie całą tkaninę pierzemy.

10. Przecierać szmatką namoczoną w maślance albo sokiem z pomidorów, a następnie spłukać wodą.

11. Wywabić wodą utlenioną z dodatkiem octu, a potem wypłukać.

12. Przecierać gorącym (5%) kwasem szczawiowym i wypłukać.

*) Małe ciemne kropeczki pleśni pojawiają się często na bieliźnie niedosuszonej, zbyt wcześnie schowanej lub przechowywanej w wilgotnej szafie czy pomieszczeniu.