Prawie każda plamę, no może z wyjątkiem na honorze, da się wywabić pod warunkiem, że do jej usuwania przystąpimy niezwłocznie i użyjemy odpowiednich środków.
W każdym domu powinno się wygospodarować kącik na półce czy w szafce i zgromadzić tam najważniejsze środki odplamiające. Ponieważ większość z nich to substancje trujące i łatwo zapalne – nie można ich trzymać ani w kuchni, ani w łazience, ani zbyt nisko, gdzie dosięgnie małe dziecko.
Plamy należy usuwać jak najszybciej, ponieważ po wpływem powietrza i światła ulega zmianie jej skład chemiczny i plama się utrwala.
Potrzebniejsze środki:
- butelka wody sodowej do namoczenia i rozcieńczania,
- papierowy ręcznik kuchenny, papier toaletowy lub stary ręcznik pocięty na duże kawałki do osuszenia rozlanych płynów przed przystąpieniem do wywabiania plam,
- aceton lub zmywacz do paznokci,
- amoniak w buteleczce ze szklanym korkiem,
- boraks,
- eter (w buteleczce ze szklanym korkiem),
- gliceryna,
- magnezja lub talk,
- rozpuszczalnik benzynowy (benzyna ekstrakcyjna),
- spirytus denaturowany,
- terpentyna,
- woda utleniona,
- sodę do prania,
- ocet spożywczy,
- cytryna,
- sól,
- płatki mydlane (do delikatnych tkanin),
- sodę oczyszczoną.
Zabierając się do czyszczenia plam, pamiętajmy, że trujące są nie tylko same środki, ale również ich opary. Ponadto są one często łatwo palne, musimy więc zachować daleko idącą ostrożność. Najlepiej odplamiać na wolnej przestrzeni lub w pobliżu szeroko otwartego okna, używając gumowych rękawiczek.
Stosowanie rozpuszczalników:
- przeczytaj instrukcję na rozpuszczalnikach znajdujących się w sprzedaży, by upewnić się, czy jest odpowiedni do danej tkaniny i rodzaju plamy,
- dobrze przewietrz pomieszczenie, w którym używasz rozpuszczalników.
Każda plama wymaga innego sposobu czyszczenia na każdym rodzaju włókna. Nie łudźmy się, że istnieje panaceum na wszystkie plamy, cudowny środek, w mgnieniu oka likwidujący plamę i jej skutki! Jeśli jednak działamy szybko, zaraz po splamieniu, jeśli stosujemy środki właściwe dla danej plamy i tkaniny – wyniki będą pozytywne.
JAK ODPLAMIAMY? Pod plamę podkładamy kawałek miękkiej, czystej tkaniny (np. sprany ręcznik frotte). Następnie tamponem z waty, gazy czy miękkiej bawełnianej szmatki – nasączonym odpowiednim środkiem – tamponujemy plamę, przesuwając pod spodem podkładkę, aby ciągle była sucha i czysta. Przy małych plamach stosujemy watkę nawiniętą na zapałkę. Przy dużych – tampon. Plamę należy pocierać tamponikiem, ale nigdy nie należy jej trzeć. Zaczynamy czyszczenie od zewnętrznej krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać. Po usunięciu plamy pozostaje na ogół mała lub większa aureolka – zaciek, który usuwamy wodą (po czyszczeniu plam sokiem z cytryny, octu lub wody utlenionej) albo talkiem (po usuwaniu plam tłustych).
Rady dotyczące usuwania plam:
- Jeśli moczysz ubranie w celu usunięcia plamy, zanurz je w wodzie całe, inaczej powstanie nieestetyczna obwódka. Następnie upierz zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na wszywce.
- Poplamionych tkanin przed czyszczeniem nie wolno prasować żelazkiem.
- nie wkładaj poplamionych rzeczy do gorącej wody, jeśli masz wątpliwości co do pochodzenia plamy i o ile nie jesteś absolutnie pewna, że to właściwa metoda. Wysoka temperatura zazwyczaj utrwala plamę, więc lepiej użyj zimnej wody.
- Ponieważ nie znamy barwników, jakimi barwiono tkaninę, i nie zawsze jesteśmy pewni rodzaju włókna – nie zabierajmy się do usuwania plamy bez zrobienia uprzednio próbki w najmniej widocznym miejscu. Próba pomoże nam stwierdzić jak dane tworzywo, tkanina reagują na określone środki, abyśmy zamiast plamy nie mieli dziury.
Pamiętaj: jeśli nie wiesz, jak usunąć jakąś plamę, zasięgnij rady specjalisty.