plama131. Tkaniny bawełniane Natychmiast po splamieniu przetrzeć plamę tamponem zwilżonym ciepłą wodą i uprać. Jeśli plama duża i mocno zasiedziała, a tkanina  – biała lub bardzo jasna – wypróbować “Bielinki” do firanek i natychmiast uprać.

2. Tkaniny białe, których nie wolno gotować (bawełna czy len z dodatkiem elany) Pocierać tamponem zwilżonym w 5%-owej wodzie utlenionej.

3. Tkaniny kolorowe wełniane i jedwabne bardzo delikatne Pokryć plamę mieszaniną surowego żółtka z odrobiną gliceryny lub wody. Po kilku minutach spłukać letnią wodą i wysuszyć między dwoma grubymi ręcznikami frotte. Można też użyć samej gliceryny i spłukać letnią wodą. Suszyć między dwoma ręcznikami frotte i prasować po lewej stronie przez ręcznik.

4. Tkaniny wełniane grube, okryciowe Ciemne, mocne plamy zanurzyć na całą noc w wodzie z dodatkiem gliceryny (1łyżka gliceryny na 1l wody). Rano przepłukać i wysuszyć. Można też przelewać przez plamę ciepłą, mydlaną wodę i spłukać czystą wodą. Jeśli plama nie ustąpiła, zanurzyć ją w glicerynie. Gruby pędzel zanurzyć w spirytusie denaturowanymi pędzlować plamę. Przemyć obficie czystą wodą.

5. Na obrusie albo na ubraniu należy natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą.

6. Tkaniny nadające się do prania Włóż tkaninę pod zimną bieżącą wodę , a następnie pocierać plamę ściereczką zwilżoną w roztworze boraksu i wody. Po godzinie upierz jak zwykle.

7. Tkaniny nie nadające się do prania Gąbką nanieś na plamę mieszankę ciepłej wody i boraksu, osusz. Powtarzaj do skutku.

8. Świeże plamy polać gorącą wodą,a potem wypłukać w zimnej wodzie.

9. Wełny i jedwabie czyścić szmatką zmoczoną w wodzie mydlanej, do której dodajemy trochę amoniaku (5-6 łyżeczek na 1l wody). Następnie tkaninę normalnie pierzemy.

10. Zastarzałe plamy zwilżamy mieszaniną: 1 łyżeczka gliceryny, 1 łyżeczka wody, kilka kropel amoniaku. Gdy plama zniknie, ślad po niej przemywamy czystą gorącą wodą.

11. Namoczyć tkaninę w ciepłym roztworze detergentu, a potem wyczyścić alkoholem metylowym.

12. Splamioną ciemną wełnę nacieramy suchym mydłem toaletowym, uderzamy szczoteczką maczaną w 2% roztworze amoniaku i zaraz spłukujemy.

13. Pozostałe zażółcenia na wełnie zmywamy czystym alkoholem, na jedwabiu – mieszaniną gliceryny i alkoholu (1:1).

14. Plamy z mleczne kawy usuwa się mieszaniną wody i denaturatu (1:1) z dodatkiem paru kropel kwasu octowego lub mieszaniny gliceryny i alkoholu (1:1).