plama131. Obrus kolorowy o barwnikach gwarantowanych (do gotowania) Zanurzyć na 2 godz. w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości amoniaku. Uprać.

2. Tkaniny kolorowe, np. len, bawełna (barwniki nie gwarantowane) Zanurzyć na kilka godzin w zsiadłym mleku, uprać w mydlanej wodzie i obficie płukać. Zanurzyć w 2%-owej wodzie utlenionej z dodatkiem kilku kropel amoniaku i natychmiast spłukać. Można też zwilżyć sokiem z cytryny lub 10%-owym roztworem kwasku cytrynowego i natychmiast spłukać.

3. Wełna i jedwab naturalny Pod splamione miejsce podłożyć czystą, wsiąkliwą szmatkę i tamponować gałgankiem zwilżonym octem. Spłukać.

4. Tkaniny ze sztucznych włókien Podłożyć pod plamę czystą szmatkę, tamponować gałgankiem zmoczonym w soku z cytryny.
Czyścić wodą z amoniakiem (4 łyżki wody: 1łyżeczka amoniaku) lub mieszaniną wody i denaturatu w proporcji 1:1. Płukać obficie. Uwaga na wybarwienia.

5. Bawełna biała Zamoczyć w 3%-owej wodzie utlenionej i za pomocą kroplomierza kapać po jedne 5-10 kropel 10%-owego amoniaku. Natychmiast obficie płukać.
Uprać całość w ciepłej, mydlanej wodzie z dodatkiem chlorku (1 łyżeczka wodnego roztworu chlorku na 1l wody). Płukać.

6. Odzież wełniana i trykotaże Pocierać 2%-ową wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku i natychmiast spłukiwać.

7. Polać wodą mineralną i od razu wypłukać w letniej wodzie.

8. Starsze plamy natrzeć szarym mydłem, wyprać i suszyć na słońcu.

9. Plamy z czerwonych soków owocowych Na takie plamy najlepiej działa posypanie ich dużą ilością soli i pocieranie nią zabrudzonego miejsca. Zabrudzoną sól należy strzepywać, a na jej miejsce sypać czystą, aż do skutku. Na zakończenie wyprać całą tkaninę.