plama291. Tkaniny z włókien naturalnych Usuwać wodą z dodatkiem spirytusu denaturowanego lub surowym żółtkiem ze spirytusem denaturowanym. Spłukuje lenią wodą.  Zrobić próbkę, bo mogą wystąpić odbarwienia.

2. Tkaniny ze sztucznych włókien Pocierać z obu stron gliceryną, przykładać bibułę i lekko przyciskać. Bibuły trzeba parę razy zmieniać, aby do plamy przylegały zawsze bibuły czyste.

3. Zazwyczaj nie schodzą w zwykłym praniu. Niekiedy skutkuje papka sporządzona z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem starannie zmyj ciepłą wodą.

4. Usunąć resztki czekolady, przetrzeć gąbką nasączoną ciepłym roztworem proszku do prania, wypłukać w ciepłej wodzie.

5. Usuwamy mieszanką, w skład której wchodzi 1 łyżeczka ciepłej wody i 1/2 łyżeczki gliceryny. Następnie spłukujemy wodą z mydłem.

6. Natychmiast usuń tyle czekolady, ile zdołasz. Gąbką nanieś na plamę mieszankę ciepłej wody i boraksu (1 łyżka stołowa boraksu na pół litra wody) i upierz jak zwykle.

7. Nanieś na plamę roztwór 2 łyżek stołowych octu spożywczego w szklance wody. Spłucz ciepłą wodą.

8. Tkaninę namoczyć w ciepłym mleku, a potem wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.

9. Czasem plamę udaje się usunąć poprzez zeskrobanie resztek czekolady, wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie, a potem namoczenie w enzymatycznym środku.