plama61. Różne tkaniny wełniane i bawełniane Podłożyć pod plamę kilka warstw ligniny czy bibuły i tamponować watą zawiniętą w szmatkę lub gazę, zwilżoną benzyną. Często zmieniać podkładki. Posypać talkiem. Po kilku godzinach talk usunąć, zwilżyć 3%-owym roztworem amoniaku (dla jedwabiu 10% roztwór boraksu) i spłukać czystą wodą.

2. Tkaniny jedwabne Czyścić jak podano wyżej. Zamiast amoniaku – stosować 10% roztwór boraksu.

3. Spodnie czy kombinezony robocze z tkaniny bawełnianej Nałożyć na plamę trochę smalcu (ewentualnie masła), a po 1-2 godz. prać w słonej wodzie z dodatkiem amoniaku (1 łyżka amoniaku na 1l wody) i 10%-owej wody utlenionej.

4. Świeże plamy Plamy takie trzeba zlikwidować jak najszybciej, bo zestarzałe trudno wywabić. Czyścić je mieszaniną benzyny z terpentyną w stosunku 1:1. Pod spód czyszczonej tkaniny wkładamy bibułkę lub inny łatwo wchłaniający materia, by rozpuszczający się smar miał w co wsiąkać.

5. Zastarzałe plamy możemy zlikwidować, jeżeli położymy na nie kawałeczek masła lub zwilżymy olejem jadalnym. Gdy smar się rozpuści – wywabiamy go mieszaniną benzyny z terpentyną (jak wyżej).

6. Podłożyć podkładkę, nałożyć masło i po 15 minutach spierać mydlaną wodą z dodatkiem nafty (łyżka na litr wody).

7. Natrzeć zaplamione miejsce środkiem do mycia naczyń, a potem wypłukać.

8. Poplamione miejsca posypać mąką ziemniaczaną i zostawić na kilka minut, a następnie wyszczotkować i wyprać.