plama34

1. Tkaniny bawełniane i wełniane Tampon z gazy higroskopijnej zwilżyć acetonem (zmywacz do paznokci) i pocierać plamę, często zmieniając gazę.
Inny sposób: po zdjęciu nożem pozostałości smoły zanurzyć splamione miejsce we wrzącym(bawełna) lub ciepłym (wełna) mleku, rozcierając plamę palcami.  Wyjąć, przetrzeć terpentyną i obficie posypać talkiem lub magnezją, pozostawiając na 2-3 godz. Strzepnąć, wyszczotkować. Jeśli plama nie ustąpiła, cały zabieg powtórzyć. Starą plamę nasmarować masłem z wierzchu i od spodu i pozostawić na całą noc. Rano czyścić jednym lub drugim sposobem. Można również posmarować plamę masłem i pozostawić na 10-15 min. Zrobić papkę z proszku do prania i odrobiny wody, położyć na plamę na 15 min., a następnie uprać dobrze w ciepłej wodzie.

2. Naciera się masłem albo gliceryną, zostawia środek na jakiś czas, a potem spiera roztworem mydła ze spirytusem lub terpentyną. W razie potrzeby można też użyć benzyny.

3. Zanurzyć w ciepłym mleku, smarować terpentyną i posypać talkiem.

4. Na elastycznym kostiumie kąpielowym nasącza się oliwą, rozciera w palcach i pierze w ciepłej wodzie z detergentem.

5. Zeskrobać smołę jak najdokładniej, uważając by jej nie rozsmarować. Nanieść na plamę olejek eukaliptusowy. Upierz zgodnie z zaleceniami na wszywce.

6. Jak najdokładniej zeskrob smołę, zmiękcz plamę gliceryną i doczyść gazem do zapalniczek.

7. Dodatkowo (jeśli plamy całkiem nie zeszły) można czyścić wodą utlenioną i na koniec jeszcze raz wyprać.