samolotOto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się przed lotem bez względu na cel podróży i długość lotu.

1. Odprawa zwykle rozpoczyna się na 2 godziny przed odlotem. Wyjątkiem są loty do USA i Kanady, gdzie pasażerowie powinni pojawić się nawet 4 godziny wcześniej.

2. Dopuszczalna waga bagażu głównego, rejestrowanego, zależy od linii lotniczych, zwykle nie powinna jednak przekraczać 20 kg. Za każdy dodatkowy kilogram obowiązuje dopłata.

3. Niezależnie od bagażu rejestrowanego, pasażer jest uprawniony do bezpłatnego przewozu pod swoją opieką bagażu podręcznego, którego wymiary nie powinny przekraczać 55x40x20cm, a waga nie powinna być większa niż 5 – 8 kg.
Trzeba pamiętać, że w bagażu rejestrowanym oraz podręcznym nie można przewozić żadnych ostrych przedmiotów, ani scyzoryków, ani pilniczków i nożyczek do paznokci. Zabronione są też pojemniki z gazem i płynami żrącymi.
Do bagażu podręcznego możesz zapakować sobie kanapkę lub coś do zjedzenia (zwłaszcza, gdy lot trwa 4-5 godzin). W  ramach cięcia kosztów w czasach kryzysu przewoźnicy niezwykle rzadko zapewniają posiłek na pokładzie samolotu czarterowego. Można kupić przekąski podczas lotu, ale są zazwyczaj niesmaczne, niezbyt świeże i drogie.
Napojów, które zostały zakupione poza lotniskiem nie będziesz mogła wnieść. Zaopatrz się w butelkę wody czy coli w sklepie bezcłowym (zostanie zapakowana w specjalną, zamykaną torebkę i będziesz mogła ją zabrać na pokład). Napoje możesz też kupić na pokładzie.

4. Przysługuje Ci również prawo zabrania na pokład samolotu przedmiotów osobistego użytku, takich jak: torebka, płaszcz, parasol, aparat fotograficzny, kamera, lornetka itp. Bezpłatnie możesz przewieźć także składany spacerowy wózek dla dziecka i składany fotel inwalidzki.

5. Bagaż powinien być prawidłowo zapakowany i zamknięty. Zawartość powinna być także zabezpieczona przez stłuczeniem, zniszczeniem w wyniku ucisku innych bagaży. Warto zadbać o charakterystyczne oznakowanie torby (walizki) tak aby bagaż był łatwo rozpoznawalny. Dobrą praktyką jest także dodanie zawieszki z danymi teleadresowymi.

6. Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:

  • Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
  • Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. “zipy”) o maksymalnej pojemności jednego litra.
  • Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

7. Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

8. Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare). Artykuły są pieczętowane przez jednostki dokonujące sprzedaży.

9. Nigdy nie zgadzaj się na przewiezienie nadbagażu innym osobom w przypadku gdy Ty nie wyczerpałaś swojego limitu wagi bagażu.
Nigdy nie wiesz, co może być w środku, a w razie przewożenia przez tę osobę rzeczy niedozwolonych, to Ty odpowiesz za przestępstwo.

10. Najlepiej na czas podróży nie zakładaj butów na wysokim obcasie. Niech Twoje stopy  odpoczną i nie narażaj ich na opuchnięcia spowodowane długim lotem.

Artykuł napisany z użyciem informacji zaczerpniętych z:
www.bluesky.pl
www.esky.pl