kolonieNajczęściej organizatorzy kolonii podają dokładny spis potrzebnych rzeczy, jeśli jednak nie otrzymałaś takiego spisu, będziesz zdana na siebie i własne doświadczenie. Kłopoty mogą być szczególnie wtedy, gdy wysyłasz dziecko na kolonie po raz pierwszy.

1. Wybieramy dla dziecka plecak albo niedużą, lekką i wygodną torbę podróżną lub walizeczkę, najlepiej na kółkach. Potrzeby będzie także chlebak lub mała torebka na ramię, aby dziecko mogło zabierać w nim prowiant konieczny na drogę i organizowane na koloniach wycieczki.

2. Pakujemy ubranie wygodne, praktyczne, takie, które nie gniecie się i jest łatwe do przeprania. Nie radzimy dawać rzeczy nowych lub bardzo drogich.

3. Ilość rzeczy będzie zależy od trwania turnusu i tak na przykład na wyjazd czterotygodniowy przygotowujemy cztery komplety bielizny dziennej, dwie piżamki.

4. Bardzo wygodne tak dla chłopca, jak i dla dziewczynki będą spodnie. Dajemy dwie pary spodni, córeczce ewentualnie spódniczkę. Pakujemy też trzy lekkie koszulki czy bluzeczki, najlepiej kolorowe. Nie zapominamy o dwóch cieplejszych na chłodniejsze dni. Potrzebne będą również: sweterek, kurtka (jeśli kurtka przemaka – okrycie przeciwdeszczowe), a także czapka, beret lub chusteczka.

5. Obuwie musi być wygodne, sportowe. Drugą parę obuwia i kapcie pakujemy do walizki.

6. Nie zapominajmy o czterech parach skarpetek, w tym jedna para ciepłych. Córeczce dajemy jeszcze rajstopy.

7. Potrzebne będą strój kąpielowy, strój gimnastyczny, szorty, nakrycie głowy chroniące przed intensywnym słońcem.

8. Przybory toaletowe – mydło, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień, szczotka do paznokci, gąbka, szampon do włosów (w szczelnym opakowaniu), ręcznik, krem lub olejek do opalania, talk kosmetyczny – który dobrze chroni stopy przed odparzeniami, proszek do prania. To wszystko pakujemy do specjalnego woreczka.

9. Przybory do szycia.

10. Przybory do pisania: długopis i papier listowy, zaadresowane koperty z nalepionym już znaczkami. Można pozwolić dziecku na zabranie swojego telefonu komórkowego.

11. Kieszonkowe zależeć będzie od zasobności naszej kieszeni i wieku dziecka. Ale radzimy nie dawać zbyt dużych sum.

12. Na drogę pakujemy dziecku coś do picia: mało słodkie napoje (najlepiej niegazowane), kanapki.

13. Nie dajemy żadnym miękkich owoców i czekolady.

14. Do torby, plecaka czy walizki przytwierdzamy “wizytówkę”, czyli kartkę z imieniem i nazwiskiem dziecka, ewentualnie adresem domowym.

15. Pozwalamy dziecku wziąć maskotkę, jeśli się z nią lepiej czuje.

16. Utrzymujemy z dzieckiem stały kontakt listowny czy telefoniczny.

17. Nie przesadzajmy z odwiedzinami dzieci. Odwiedziny są potrzebne, ale w dniach i godzinach wyznaczonych przez organizatorów.