plama31 1. Bielizna bawełniana biała Zaraz po zdjęciu bielizny jeszcze świeże plamy uprać w letniej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka amoniaku na 1l wody).
Potrzymać przepocone miejsce nad naczyniem z wrzącą wodą, nachylając nisko nad wrzątkiem. Przenieść nad otwartą butelkę z amoniakiem, potrzymać chwilkę i uprać w mydlanej wodzie.

2. Bielizna bawełniana kolorowa Spierać wodą z dodatkiem octu lub amoniaku i uprać w mydlanej wodzie.

3. Bielizna nylonowa biała Zmieszać 6 łyżek stołowych 15%-wej wody utlenionej z 1 łyżką amoniaku i tamponować plamę za pomocą bawełnianej szmatki. Płukać obficie.

4. Jedwab biały Tampon z bawełnianej szmatki zmoczyć zimną wodą, wyżąć, zanurzyć w roztworze sody oczyszczonej i tamponować nim plamę. Wysuszyć.

5. Jedwab kolorowy Sprać wodą mydlaną, a następnie wodą z dodatkiem amoniaku. Spłukać czystą wodą. Uwaga na tkaniny z włókien octanowych i polichlorku winylu.

6. Wełna jasna Przemyć ciepłym 5%-wym roztworem amoniaku, następnie 10%-wym roztworem kwasu octowego i obficie płukać wodą.

7. Wełna ciemna 2 szmatki zanurzyć w wodzie z dodatkiem amoniaku, wycisnąć, położyć pod plamę i przeprasować gorącym żelazkiem. Plama nie zniknie całkowicie, ale będzie prawie niewidoczna i powinna ustąpić w najbliższym praniu.

8. Wełna gruba okryciowa Rozpuścić 1 łyżeczkę soli kuchennej w 3 łyżkach denaturatu i dodać 3 łyżeczki amoniaku. Dobrze skłócić, zmoczyć tym kawałek miękkiej flanelki i pocierać przepocone miejsce. Można też po zdjęciu np. marynarki lub sukni w miejscach pod pachami przetrzeć mieszaniną 60g czystego spirytusu, 60g eteru i 20g amoniaku. Mieszaninę przechowywać w butelce szczelnie zamknięte szklanym korkiem.

9. Tkaniny nie nadające się do prania Przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem octu, a następnie szmatką zwilżoną czystą wodą. Szybko osuszać, najlepiej suszarką do włosów.

10. Trykotaże z włókien naturalnych Zanurzyć na 10 godz. w wodzie z dodatkiem octu. W ten sposób zlikwiduje się całkowicie przykry zapach, a jasne ślady będą stopniowo znikały w kolejnych praniach.

11. Namoczyć tkaninę w wodzie z solą lub w słabym roztworze soli szczawikowej.

12. Namocz ubranie w wodzie z dwiema łyżkami stołowymi soku z cytryny lub garścią sody do prania. Upierz zgodnie z zaleceniami producenta.