plama91. Bawełna Zwilżyć wodą, przetrzeć mydłem toaletowym i trzymać nad zapaloną zapałką lub pocierać mieszaniną zsiadłego mleka i wody utlenione (3%), albo natłuścić masłem i położyć na słońcu.

2. Biała bawełna i len Splamione miejsce zanurzyć w gorącej wodzie z dodatkiem oczyszczonej sody i pocierać mydłem toaletowym. Płukać W razie potrzeby zabieg powtórzyć. Jeśli pozostaną żółte zacieki, przecierać wodą utlenioną.

3. Kolorowa bawełna i len Postępować jak wyżej, tylko na zakończenie – pocierać nie wodą utlenioną, ale mocno rozcieńczonym kwasem mlekowym. Można też zmywać wodą z amoniakiem i tamponować spirytusem. Lepiej zrobić próbkę.

4. Wełna Przecierać ciepłym alkoholem.

5. Jedwab naturalny biały Zmywać ciepłym kwasem olejowym, tamponować benzyną ekstrakcyjną i posypać obficie talkiem. Po 2 godz. talk usunąć, a splamione miejsca przetrzeć ciepłym spirytusem.

6. Jedwab naturalny kolorowy Postępować jak przy białym jedwabiu, tyle że zamiast rozpuszczalnika benzynowego użyć kwasu mlekowego, a zamiast czystego alkoholu – wódki (czystej) z dodatkiem soli kuchennej. Zrobić próbkę.

7. Jedwab octanowy Tamponować szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną i posypać obficie talkiem.

8. W plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na kilka godzin, wypłukać w zimnej wodzie, a na koniec wyprać w mydlanej wodzie.

9. Usunąć spirytusem i sprać w gorącej mydlanej wodzie. Można też natrzeć flanelką maczaną w mieszance 1 części gliceryny i 2 części białka i po dwóch godzinach wyprać.

*) Zawierają one naturalny barwnik chlorofilowy i są trudne do usunięcia.