bałtyk tatryLato już w pełni. Kuszą nas oferty wakacyjnych wyjazdów. Najwyższa pora wybrać miejsce urlopu i odpowiednio się przygotować, byś wraz z rodziną była bezpieczna również poza domem.

W czasie urlopu powinnaś dobrze odpocząć, naładować „akumulatory” na rok pracy. Spędź więc wakacje tak, jak lubisz. Jeśli wolisz towarzystwo wielu ludzi, zgiełk i gwar, wybierz się do popularnej miejscowości nadmorskiej lub górskiej. Jeśli marzysz o ciszy i kontakcie z naturą, unikaj zatłoczonych kurortów.

Wyjazd nad morze wskazany jest dla osób skłonnych do przeziębień, wyczerpanych, z tendencją do nadczynności tarczycy. Także osobom o skłonnościach do tycia może będzie służyć: duża zawartość w powietrzu jodu, soli, bromu przyspiesza przemianę materii. Woda i jod znajdujący się w nadmorskim powietrzu mają na nas zbawienny wpływ. Nawet jeśli marzysz o słodkim lenistwie i lubisz wylegiwać się na plaży, daj się przekonać do spacerów brzegiem morza. Brodzenie w chłodnej wodzie zahartuje Cię, pomoże uniknąć jesiennych infekcji, a piasek przyjemnie masuje stopy. Taki spacer to darmowa „refleksoterapia”. Kąpiele morskie działają pobudzająco na organizm, hartują i poprawiają kondycję. Nawet gdy pogoda nie dopisze, warto pospacerować plażą i wdychać jod.
Wyjazd nad morze nie jest wskazany dla chorych na gruźlicę, cierpiących na choroby gośćcowe.

W wysokie góry nie powinny jechać osoby z dużym nadciśnieniem, chorobami serca i nadczynnościami tarczycy. Powietrze górskie, ostre i hartujące, dobre jest dla cierpiących na nieżyt oskrzeli, astmę, a także dla dzieci często przeziębiających się.
Wyjazd w góry jest propozycją dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Wędruj tylko po oznakowanych szlakach. Wybierz wyprawę na miarę swoich możliwości. Zacznij od tras krótkich i łatwych (musisz się zaaklimatyzować). Pogoda w górach często się zmienia, ubieraj się więc na cebulkę, by dopasować strój do warunków atmosferycznych. Podziwiaj piękne widoki i głęboko oddychaj. Olejki eteryczne z górskich drzew iglastych działają kojąco na drogi oddechowe. Nie wybieraj się w góry w sandałach, choćby żar lał się z nieba. Sportowe obuwie uchroni Cię przed kontuzją, np. skręceniem kostki. W górach przyda się telefon komórkowy, gdyby pojawiły się jakieś kłopoty.

Okolice podgórskie dobre są dla osób wyczerpanych nerwowo i wątłych dzieci.

Miejscowości nizinne znakomite są dla chorych na serce, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, reumatyzm, dla osób starszych. Klimat jest tu umiarkowany, mniejsze są różnice ciśnień i temperatury niż w górach i nad morzem.

Nad jeziorami dobrze będzie wszystkim, którzy nie cierpią na reumatyzm. Urlop nad jeziorami to odpoczynek w ciszy i spokoju. Także aktywny. Można wypożyczyć łódkę lub kajak, dopłynąć do „bezludnych” miejsc, by podziwiać przyrodę i podglądać ptaki. Jeziora są rajem dla wędkarzy. Smak świeżutkiej rybki, własnoręcznie złowionej, na długo pozostanie w pamięci. Wieczory możesz spędzać przy ognisku, śpiewać piosenki pamiętane z harcerstwa lub szanty.

Wyjazd zagranicę to propozycja dla włścicieli bardziej zasobnych portfeli. Podczas zagranicznych wojaży można zwiedzaćod rana do wieczora, pojechać na imprezy mieszane – tydzień zwiedzania i tydzień np. wylegiwania się nad ciepłym morzem. No i pogoda murowana.
Wyjeżdżając na wakacje do krajów tropikalnych pamiętajmy zawsze o koniecznych szczepieniach.