bałtyk tatryLato już w pełni. Kuszą nas oferty wakacyjnych wyjazdów. Najwyższa pora wybrać miejsce urlopu i odpowiednio się przygotować, byś wraz z rodziną była bezpieczna również poza domem.

W czasie urlopu powinnaś dobrze odpocząć, naładować “akumulatory” na rok pracy. Spędź więc wakacje tak, jak lubisz. Jeśli wolisz towarzystwo wielu ludzi, zgiełk i gwar, wybierz się do popularnej miejscowości nadmorskiej lub górskiej. Jeśli marzysz o ciszy i kontakcie z naturą, unikaj zatłoczonych kurortów.

Wyjazd nad morze wskazany jest dla osób skłonnych do przeziębień, wyczerpanych, z tendencją do nadczynności tarczycy. Także osobom o skłonnościach do tycia może będzie służyć: duża zawartość w powietrzu jodu, soli, bromu przyspiesza przemianę materii. Woda i jod znajdujący się w nadmorskim powietrzu mają na nas zbawienny wpływ. Nawet jeśli marzysz o słodkim lenistwie i lubisz wylegiwać się na plaży, daj się przekonać do spacerów brzegiem morza. Brodzenie w chłodnej wodzie zahartuje Cię, pomoże uniknąć jesiennych infekcji, a piasek przyjemnie masuje stopy. Taki spacer to darmowa “refleksoterapia”. Kąpiele morskie działają pobudzająco na organizm, hartują i poprawiają kondycję. Nawet gdy pogoda nie dopisze, warto pospacerować plażą i wdychać jod.
Wyjazd nad morze nie jest wskazany dla chorych na gruźlicę, cierpiących na choroby gośćcowe.

Kluczem do udanego pobytu są komfortowe noclegi nad polskim morzem. Szukając ofert sprawdź odległość od plaży i atrakcje, z których możesz skorzystać w trakcie pobytu.

W wysokie góry nie powinny jechać osoby z dużym nadciśnieniem, chorobami serca i nadczynnościami tarczycy. Powietrze górskie, ostre i hartujące, dobre jest dla cierpiących na nieżyt oskrzeli, astmę, a także dla dzieci często przeziębiających się.
Wyjazd w góry jest propozycją dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Wędruj tylko po oznakowanych szlakach. Wybierz wyprawę na miarę swoich możliwości. Zacznij od tras krótkich i łatwych (musisz się zaaklimatyzować). Pogoda w górach często się zmienia, ubieraj się więc na cebulkę, by dopasować strój do warunków atmosferycznych. Podziwiaj piękne widoki i głęboko oddychaj. Olejki eteryczne z górskich drzew iglastych działają kojąco na drogi oddechowe. Nie wybieraj się w góry w sandałach, choćby żar lał się z nieba. Sportowe obuwie uchroni Cię przed kontuzją, np. skręceniem kostki. W górach przyda się telefon komórkowy, gdyby pojawiły się jakieś kłopoty.

Okolice podgórskie dobre są dla osób wyczerpanych nerwowo i wątłych dzieci.

Miejscowości nizinne znakomite są dla chorych na serce, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, reumatyzm, dla osób starszych. Klimat jest tu umiarkowany, mniejsze są różnice ciśnień i temperatury niż w górach i nad morzem.

Nad jeziorami dobrze będzie wszystkim, którzy nie cierpią na reumatyzm. Urlop nad jeziorami to odpoczynek w ciszy i spokoju. Także aktywny. Można wypożyczyć łódkę lub kajak, dopłynąć do “bezludnych” miejsc, by podziwiać przyrodę i podglądać ptaki. Jeziora są rajem dla wędkarzy. Smak świeżutkiej rybki, własnoręcznie złowionej, na długo pozostanie w pamięci. Wieczory możesz spędzać przy ognisku, śpiewać piosenki pamiętane z harcerstwa lub szanty.

Wyjazd zagranicę to propozycja dla właścicieli bardziej zasobnych portfeli. Podczas zagranicznych wojaży można zwiedzać od rana do wieczora, pojechać na imprezy mieszane – tydzień zwiedzania i tydzień np. wylegiwania się nad ciepłym morzem. No i pogoda murowana.
Wyjeżdżając na wakacje do krajów tropikalnych pamiętajmy zawsze o koniecznych szczepieniach.