obuwieObuwie sztruksowe, lekkie i wygodne, często noszone zwłaszcza przez panów, czyści się z kurzu zwykłą szczotką do ubrania. Następnie starą szczotką do zębów maczaną w mocno mydlanej wodzie szoruje się obuwie małymi kawałkami, natychmiast spłukując gąbką nawilżoną czystą wodą. Należy bacznie uważać, aby obuwia zbytnio nie zamoczyć (bo mogą pozostać zacieki), pracować więc trzeba szybko, natychmiast wycierając do sucha miękką, nie pylącą szmatką, aby pyłki ze szmatki nie zabrudziły sztruksu. Wnętrze dobrze jest wypchać lekko zgniecionymi gazetami, zmieniając je kilkakrotnie, kiedy tylko zaczną być wilgotne.

Gdy obuwie jest całkowicie suche, czyścimy je trzykrotnie czystą szczotką: z włosem, pod włos i znowu z włosem. Miejsce, gdzie sztruks jest zagnieciony, trzymamy chwilę nad naczyniem z wrzącą wodą, suszymy i szczotkujemy. Gumowe podeszwy sztruksowych butów myje się szczoteczką maczaną w mydlanej wodzie, spłukuje gąbką z czystą wodą, uważając, żeby nie zamoczyć wierzchów, i wyciera suchą szmatką.

W taki sam sposób czyści się wszystkie pantofle i półbuty z grubej tkaniny lnianej czy gładkiego welwetu. Plamy z tego obuwia usuwa się w zależności od rodzaju plamy, zgodnie z normalnymi zaleceniami dotyczącymi tkanin bawełnianych czy lnianych.