kosmetykaZgodnie z modą i panującymi obyczajami piękne damskie nogi muszą być gładkie jak jedwab. Konieczne jest również usuwanie wszelkich włosków, jakie ku naszemu zmartwieniu pojawiają się nad górną wargą.

Nadmierne owłosienie to poważny i drażliwy problem dla wielu kobiet. Włosy mogą występować na całym ciele, tylko na twarzy lub na kończynach górnych i dolnych. Zjawisko to bywa najczęściej spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, często trudnymi do wyleczenia. Toteż w przypadku hirsutyzmu (czyli patologicznego owłosienia) konieczna jest konsultacja z lekarzem endokrynologiem. Przed wizytą u lekarza nie powinno się dokonywać depilacji, gdyż to zakłóca diagnozę. Leczenie polega na podawaniu hormonów.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na usuwanie zbędnego owłosienia z nóg, twarzy czy ramion. Wszystkie stosowane dziś w kosmetyce metody epilacji oraz depilacji mają zalety i wady, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na wybór którejś z nich.

Jak pozbyć się problemu?

Niepotrzebne włoski możemy usunąć samodzielnie albo skorzystać z fachowej pomocy w gabinecie kosmetycznym. Nadmierne owłosienie można również zatuszować, rozjaśniając włoski za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych preparatów kosmetycznych albo metodą domową.

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozjaśniający roztwór, musimy zmieszać 6-10- procentową wodę utlenioną z małą ilością amoniaku. Zwykle na 1 łyżeczkę wody utlenionej daje się 5 kropli amoniaku. Kosmetyczki zalecają smarowanie włosków tą mieszanką dwa razy dziennie. Po zabiegu należy zakwasić skórę tonikiem albo sokiem z cytryny.

W domu również możemy korzystać z depilatorów chemicznych lub elektrycznych.

Depilacja polega na czasowym usunięciu włosa z powierzchni skóry bez naruszenia jego cebulki. Zdarza się nierzadko, że odrastające po takim zabiegu włoski są mocniejsze i gęstsze aniżeli były wcześniej.

Epilacja jest bardziej skuteczną metodą pozbywania się zbędnego owłosienia, ponieważ w tym przypadku niepotrzebne włosy są usuwane razem z cebulką. Po epilacji włosy odrastają zazwyczaj słabsze i jest ich mniej.

Depilatory chemiczne

Większość kobiet, które źle znoszą ból, decyduje się na krem lub żel depilacyjny. Mają one tę zaletę, że użycie ich nie wymaga wielkiej wprawy, a efekt je natychmiastowy. Jednakże zanim zdecydujemy się na tę metodę, trzeba przeprowadzić test uczuleniowy- nie każda bowiem skóra dobrze znosi kontakt ze środkami chemicznymi.

Najprostszy sposób na przetestowanie depilatora: odrobinę preparatu nanosimy na wewnętrzną stronę łokcia lub na skórę pod zgięciem kolanowym, po czym obserwujemy reakcję nie krócej niż przez 10 minut. Jeżeli skóra nie piecze i nie jest zaczerwieniona, nie powinniśmy obawiać się uczulenia. Po 10 minutach spłukujemy depilator wodą. Istnieją także kremy depilujące, których użycie musi być poprzedzone 24 godzinną próbą na nadwrażliwość skóry. Trzeba pamiętać, że depilator rozpuszcza jedynie warstwę keratyny, nie naruszając cebulki włosowej. Ta metoda pozbywania się niepotrzebnych włosków jest więc mniej skuteczna niż epilacja woskiem.

Na naszym rynku są dostępne przetestowane dermatologicznie kremy depilacyjne do twarzy, pozwalające na usuwanie włosów znad górnej wargi i brody. Zawierają one również składniki pielęgnacyjne i kojące ewentualne podrażnienia.

Jakie są zalety wosku?

Doświadczone kosmetyki jako optymalną metodę pozbywania się zbędnego owłosienia (szczególnie na nogach) polecają epilację woskiem, który usuwa włosy razem z cebulkami. Odrastające po kilku tygodniach włoski są wyraźnie słabsze. Przy pewnej wprawie taki zabieg można przeprowadzić w domu. Wosk do stosowania na gorąco lub na zimno kupuje się w drogeriach. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania woskowania są żylaki oraz silnie rozszerzone naczynka krwionośne. Trzeba także wiedzieć, że bardzo krótkie włoski (poniżej 0,5cm) nie poddają się zabiegowi.

Przed rozpoczęciem epilacji woskiem należy skórę starannie oczyścić delikatnym środkiem myjącym. Po woskowaniu, a także po depilacji chemicznej stosować należy specjalne balsamy podepilacyjne, które zapobiegają podrażnieniom. Przez jeden dzień nie należy się opalać ani korzystać z solarium.

Zabieg u kosmetyczki polega na pokryciu nóg warstewką podgrzanego wosku. Wosk nakłada się w kierunku „z włosem”, a gdy wystygnie, zrywa się go w przeciwnym kierunku. Domowa metoda epilacji woskiem polega na zastosowaniu specjalnych plastrów woskowych, które można kupić w każdym większym sklepie kosmetycznym. Trzeba je ściśle przyłożyć do skóry, a potem zdecydowanym ruchem oderwać „pod włos”. W zależności od tego, jak szybko odrastają włosy, depilację woskiem powtarza się co 6-8 tygodni.

Inne metody?

Bardzo popularnym sposobem epilacji jest usuwanie zbędnych włosków za pomocą elektrycznych aparatów. Wychwytują one nawet krótkie lub poskręcane włoski, a przy tym znacznie je osłabiają.

Najskuteczniejszą metodą usuwania nadmiernego owłosienia jest elektroliza oraz diatermokoagulacja, którą wykorzystuje się do trwałego usunięcia włosów z twarzy. Elektroliza wymaga jednak serii bolesnych wizyt u wykwalifikowanej kosmetyczki.

Pamiętaj!

Zanim użyjesz depilatora, starannie zapoznaj się z dołączoną do niego instrukcją. Nigdy nie trzymaj na skórze preparatu dłużej, niż o poleca ulotka. W przeciwnym razie możesz narazić swą skórę na podrażnienia.