apteczkaSpożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3, jak np. łosoś i śledź norweski, zapobiega rakowi piersi i jelita grubego, insulinoodporności i rozwojowi cukrzycy typu 2. Ma pozytywny wpływ w leczeniu depresji, schizofrenii, choroby Alzheimera i niektórych typów nadaktywności. Taka dieta u kobiet w ciąży przyczynia się do intelektualnego rozwoju płodu.

Zawarte w łososiu i śledziu norweskim kwasy Omega-3 obniżają poziom trójglicerydów we krwi, poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zapobiegają zakrzepom oraz regulują prace serca, wyrównują też poziom HDL (dobrego cholesterolu).

Łosoś jest szczególnie zdrowy dzięki bogatej zawartości nienasyconych kwasów Omega-3 (l g kwasów w 85 g ryby), witamin A i D, selenu, przeciwutleniaczy. Kwasy Omega-3 zawarte w mięsie łososia i śledzia norweskiego są lepiej przyswajane niż dostarczane w formie tabletek.

W okresie wzrostu dziecka szczególnie istotne jest dostarczanie mu właściwej ilości kwasów Omega-3. Stanowią one 60 proc. masy mózgu oraz wpływają na jego tworzenie i funkcjonowanie. Dzieci, których dieta jest bogata w związki Omega-3, mają lepsze wyniki w nauce i w testach na inteligencję, a także rzadziej chorują i sprawiają mniej kłopotów wychowawczych. Poza tym istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się u nich zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).