plecakNajpopularniejsze materiały, których szyje się plecaki, to cordura i nylon. Są odporne na zabrudzenia i rozerwania. Poza tym tkaniny te – naderwane czy nadcięte – nie rozrywają się pod ciężarem ładunku.
Wodoodporność poprawiają ją podwójne szwy, zależy też od jego impregnacji. Dobrze, jeśli do uszczelnienia użyto teflonu – nadaje on tkaninie odpowiednią sztywność.
Szerokość i wysokość plecak nie powinien z boków wystawać poza plecy noszącej go osoby ponieważ trudno się wtedy z nim poruszać. Natomiast jeśli plecak wystaje ponad głowę, może to utrudnić utrzymanie równowagi.
Waga pusty plecak waży zwykle 2-3 kg, wypełniony 10-15 kg.
Pojemność podawana w litrach – wynosi 50-1001. Np. 65l + 10l oznacza, że plecak można powiększyć w razie potrzeby o komin. Kobiety nie powinny nosić plecaków większych niż 65l.
Komin to dodatkowy materiał wszyty na górze, który wykorzystuje się w razie potrzeby.
Klamry, zamki, taśmy w sklepie sprawdzamy każdą klamrę z osobna czy łatwo się otwiera, zamki błyskawiczne czy się nie zacinają ani ciężko suwają, taśmy przy klamrach nie powinny się ślizgać w uchwytach klamer.

Detale:

Klapa dobrze, gdy ma kilka kieszeni, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto w niej nosić rzeczy, które mogą być nagle potrzebne, np. sweter.

Uchwyty można do nich przyczepić elementy odblaskowe lub potrzebne na wyprawie drobiazgi.

Kieszenie nie powinny wystawać zbytnio na boki, by nie utrudniać poruszania się np. w pociągu. Najlepsze są modele które mają kieszenie w tzw. kontrafałdzie, czyli schowane do środka. Wyjmujemy je wtedy gdy są potrzebne. Innym rozwiązaniem są kieszenie dopinane.

Zaczepy umożliwiają zamocowanie np. menażki, bidonu czy karimaty bez wkładania tych przedmiotów do środka.

System pleców oddychających z tyłu, od strony szelek, naszyty jest materiał umożliwiający krążenie powietrza – dzięki czemu plecak nie przykleja się do spoconych pleców.

Uchwyt do podnoszenia każdy plecak powinien go mieć, bez niego znacznie trudniej jest go przenosić i zakładać.

Szelki najlepiej z pianki. Szerokie, bay nie wrzynały się w ramiona.

Pas piersiowy ułatwia noszenie plecaka. Dla kobiet powinien być niżej aby nie uciskać na biust.

Stelaż zmniejsza obciążenie kręgosłupa i ramion, ciężar rozkłada się wzdłuż pleców. Składa się z dwóch listew zrobionych z bardzo wytrzymałego stopu – duraluminium. Listwy można wygiąć tak, aby dopasować je idealnie do kształu pleców.

Pas biodrowy odciążą ramiona i kręgosłup. Powinien być w połowie bioder, by ciężar opierał się na miednicy. Dla kobiet jest on nieco grubszy.