kosmetykaNie miej wyrzutów sumienia, że wybierasz się
do kosmetyczki. Czas poświęcony sobie z pewnością nie jest czasem straconym. Uśmiechnięta i zrelaksowana zdziałasz więcej.

Coraz dłużej pracujemy, coraz mniej czasu pozostaje nam dla naszych bliskich, coraz częściej musimy podejmować decyzje, co skreślić z harmonogramu dnia. Zazwyczaj w takiej sytuacji rezygnujemy z relaksu, na przykład z umówionego wcześniej spotkania w salonie kosmetycznym. W rezultacie jesteśmy bardziej zmęczone i mniej zadowolone ze swego wyglądu, a rodzinie łatwo udziela się nasz nie najlepszy nastrój. Zapamiętaj więc: nie warto omijać latarni kosmetyczki, wizyta w gabinecie kosmetycznym to nie żaden luksus dla wybranych, ale sposób na przedłużenie młodego wyglądu.

Ten pierwszy raz

Młoda dziewczyna o nieskazitelnej cerze może przez długi czas w ogóle nie zaglądać do kosmetyczki. Ale jej koleżanka, nastolatka samotnie zmagająca się z objawami trądziku młodzieńczego nie powinna przeprowadzać eksperymentów na własnej skórze, lecz umówić się – na przykład wraz z mamą – na pierwszą wizytę w gabinecie kosmetycznym. Uniknie dzięki temu kompleksów związanych z nieestetycznym wyglądem. Kosmetyczka oczyści jej twarz, a także udzieli fachowych rad dotyczących pielęgnacji cery.

Ale niezależnie od tego, ile masz lat, pierwsza wizyta w salonie kosmetycznym zaczyna się zawsze tak samo: kosmetyczka musi starannie przyjrzeć się twojej twarzy i dokładnie określić, jaki masz rodzaj cery. Dopiero potem może zdecydować, jakie zabiegi są dla ciebie odpowiednie.

Oczyszczanie cery

Kosmetyczka zmywa z twarzy klientki resztki makijażu, a kiedy zostaną już usunięte wszelkie zanieczyszczenia, przechodzi do głębszego oczyszczania skóry, usuwając zaskórniki i odblokowując wyjścia gruczołów łojowych.

Przedtem jednak musi rozpulchnić i zmiękczyć skórę, używając specjalistycznej aparatury typu vapozon albo specjalnie dobranej maski, ponieważ nie dla każdej z nas odpowiednia jest parówka. Vapozon wytwarza parę wodną: ciepłą – idealną do rozpulchniania skóry, albo chłodną, która ma działanie nawilżające.

Lecznicze prądy

Po oczyszczeniu skóry kosmetyczka starannie ją dezynfekuje i zamyka pory, posługując się urządzeniami, wytwarzającymi prąd o działaniu leczniczym. Zabiegi te to tzw. galwanizacja albo darsonwalizacja. W praktyce wygląda to tak. że leżysz przyjemnie zrelaksowana z przymkniętymi oczami, a kosmetyczka przesuwa ci po twarzy owinięty cieniutką bawełnianą gazą wałeczek, będący czynną elektrodą.

Masaże i nawilżanie

Starannie oczyszczoną twarz można poddać rozmaitym zabiegom, nawilżającym lub odżywczym, zależnie od potrzeb. Kosmetyczka może zaproponować różne warianty zabiegów, maski czy masaż. Maski stosowane w salonach kosmetycznych różnią się od preparatów przeznaczonych do codziennej, domowej pielęgnacji cery stopniem koncentracji zastosowanych w nich składników: działają intensywniej.

Warto wiedzieć

  • •  Często stosowanym zabiegiem, w którym wykorzystuje   się   lecznicze  działanie  prądu elektrycznego, jest jonoforeza. Jej istota polega na wprowadzeniu do skóry za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego prąd stały dobroczynnych jonów.
  • Do jonoforezy i galwanizacji kosmetyczka używa aparatu zwanego galwanem.
  • Podczas darsonwalizacji pomiędzy skórą twarzy, a elektrodą-wałeczkiem  przebiegają drobniuteńkie,  iskrzące igiełki. Wyczuwalny jest także zapach ozonu. Zabieg ten (nazwany tak od imienia wynalazcy, Francuza Arsonyala) może być także wykorzystywany jako metoda pomocnicza w leczeniu bezsenności. W gabinecie kosmetycznym służy przede wszystkim do dezynfekcji skóry.

Bardzo lubianym przez większość pań momentem pobytu u kosmetyczki jest czas przeznaczony na masaż twarzy, szyi i dekoltu. W niektórych salonach kosmetycznych czy gabinetach odnowy biologicznej można również zafundować sobie masaż całego ciała.

Do masażu twarzy i szyi stosuje się specjalne kremy o charakterze pielęgnacyjnym. W wielu gabinetach kosmetycznych za granicą, a także w niektórych polskich salonach masażowi towarzyszy odpowiednio dobrana, relaksująca cicha muzyka. Tempo masażu jest skorelowane z tempem muzyki.

Drenaż limfatyczny

Za tą niezrozumiałą nazwą kryje się wykonywany w gabinetach kosmetycznych masaż, mający za zadanie pobudzenie przepływu limfy (cieczy odprowadzającej niepotrzebne produkty przemiany materii).

Drenażowi limfatycznemu można poddać twarz albo całe ciało. Jest on bardzo korzystny w wielu sytuacjach. Może na przykład pomóc w przypadku słabego ukrwienia, prowadzącego do nadmiernego wysuszenia skóry, albo przy obrzękach na twarzy lub ciele. Zabieg ten sprawia, że cera wygląda młodziej. Wszystkie ruchy kosmetyczki, będące formą ucisku tkanki, idą w kierunku od środka twarzy ku bokom.

Solarium

Kto lubi złocistą cerę przez cały rok, może korzystać w gabinecie kosmetycznym z łóżka opalającego. Z solarium trzeba jednak korzystać rozsądnie, dostosowując czas i częstotliwość opalania do rodzaju skóry. Mechanizm powstawania „sztucznej” opalenizny przypomina opalanie na słońcu. W ścianach opalającego łóżka znajdują się specjalne lampy – świetlówki, pokryte substancją ograniczającą do minimum wszelkie szkodliwe promieniowanie.

Nie każdy może jednak skorzystać z solarium, przeciwwskazaniem jest na przykład trądzik różowaty i cukrzyca, a także klaustrofobia, czyli lęk przed zamkniętymi przestrzeniami.

Kiedy po raz pierwszy odwiedzasz kosmetyczkę, powinna ona zawsze przeprowadzić krótki wywiad na temat twego stanu zdrowia. Jeśli jesteś w ciąży albo miałaś poważne kłopoty z sercem, nie wolno ci poddawać się pewnym zabiegom, np. darsonwalizacji.