relaksCoraz, częściej nawet młodzi ludzie miewają wady postawy. Jeśli w porę nie zadbamy o wygląd, z wiekiem przybędą nam dodatkowe „punkty karne” – skłonność do garbienia się albo otyłość. Czy tak być musi?

Na naszych ulicach najczęściej zwracają uwagę zgrabną sylwetką dziewczyny i bardzo młode kobiety. Dobra figura u czterdziestolatki to niestety rzadkość.

Czy to naprawdę możliwe, abyśmy wkrótce po wyjściu za mąż zapomniały o sobie i tak bardzo angażowały się w sprawy rodziny, żeby stawało się to aż nadto widoczne dla otoczenia? Na to pytanie każda z nas powinna szczerze odpowiedzieć sobie sama. A potem wyciągnąć wnioski.

Krok do sukcesu

Niezależnie od tego, ile masz lat, przyjrzyj się sobie uważnie w lustrze. Porównaj swój obecny wygląd oraz kondycję fizyczną z własnym obrazem sprzed kilku lat a także z idealnymi normami właściwymi dla twego wieku. Jeśli te krytyczne „oględziny” nie wypadły najlepiej, nie załamuj się: potraktuj to jako wyzwanie. Zanotuj na kartce zarówno dostrzeżone zalety, jak i wady. Dzięki temu prostemu zabiegowi będzie ci łatwiej podjąć właściwe środki zaradcze, a także poczujesz radość płynącą z dbałości o siebie. Pierwszym krokiem do utrwalenia nowego wizerunku i osiągnięcia zgrabnej sylwetki może być decyzja o zmianie błędnych nawyków żywieniowych. Wyklucz ze swojej diety słodycze, leniwe pierogi i zawiesiste sosy. Zastąp je owocami, warzywami i aktywnością fizyczną.

Każda forma ruchu, która ci odpowiada, jest dobra, pod warunkiem, że kiedy już dokonasz wyboru, okażesz się konsekwentna i systematyczna.

Pływanie

Ten wszechstronnie rozwijający sport można polecić każdemu. Poprawia kondycję i ułatwia zwalczanie wad postawy. Pływając, czujesz się lekka i odprężona, a przy okazji odciążasz kręgosłup i wzmacniasz serce oraz układ krążenia. W wodzie łatwiej jest również wykonywać rozmaite ćwiczenia. Najprostsze z nich polega na pływaniu z deską. Różnokolorowe, lekkie deski do treningów w wodzie można bez trudu kupić w sklepach sportowych. Ćwiczenie wykonujemy, opierając ręce wzdłuż deski i poruszając się do przodu tylko dzięki ruchom naprzemiennym nóg, leciutko ugiętych w kolanach. W ten sposób wzmacniamy mięśnie brzucha i ud.

Trzymając się krawędzi przy płytszej stronie basenu, możemy wykonywać wiele innych ćwiczeń, na przykład – uelastycznisz mięśnie pośladków, robiąc naprzemienne wymachy wyprostowanych nóg ku tyłowi. Gimnastykując się w wodzie, musimy pokonać jej opór, zużywamy więc większą ilość energii niż przy tradycyjnych ćwiczeniach.

Jogging

Jeżeli w twojej miejscowości niemożliwe jest systematyczne korzystanie z pływalni, możesz codziennie rano pobiegać, choćby 15 minut. Ta forma rekreacji została spopularyzowana w Ameryce, gdzie do dziś wiele osób systematycznie biega. Konieczny jest jedynie luźny strój sportowy i odpowiednie obuwie typu adidasy. Musisz samodzielnie dozować intensywność treningu. Ćwiczenia nie powinny być zbyt forsowne, żeby niepotrzebnie nie obciążać stawów. Jeśli zmęczy cię bieganie, możesz maszerować szybkim krokiem.

Niezależnie od wieku na każdego z nas dobrze wpływają spacery. Wielu lekarzy poleca je jako środek profilaktyczny w przypadku zagrożenia osteoporozą. Czas przeznaczony na spacer lub jogging warto równocześnie wykorzystać na ćwiczenia oddechowe.

Gimnastyka brzucha

Ułóż się wygodnie na kanapie albo na podwójnie złożonym kocu i na początek wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych, a dopiero po nich przejdź do ćwiczeń właściwych.

  • „Chodzenie po górach” – ćwiczenie zaczerpnięte z hatha-jogi. Leżysz wygodnie, ręce wyciągnięte wzdłuż tułowia. Wykonując wdech, przyciągasz jednocześnie do siebie zgiętą w kolanie nogę i wykonujesz wydech. Przytrzymujesz przez chwilę przyciągniętą nogę rękami, po czym wraz z kolejnym wdechem unosisz ją do góry i znów wydech. To samo ćwiczenie powtarzasz z drugą nogę. Po 10 razy na każdą nogę.
  • „Rowerek” – siadasz na podłodze, opierając się rękami z tyłu, a potem unosisz nogi ku górze i wykonujesz ruchy, jak podczas pedałowania na rowerze. To samo ćwiczenie można wykonać na leżąco, unosząc jedynie nogi.
  • „Unoszenie nóg” – to proste ćwiczenie może na początku trochę męczyć, jednak doskonale wzmacnia mięśnie brzucha. Leżąc na kanapie z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia, unosisz nieco ku górze wyprostowane w kolanach nogi i starasz się chwilę wytrzymać w tej pozycji. Jeśli będziesz ćwiczyć codziennie, mięśnie brzucha szybko się wzmocnią.

Ćwiczenia grupowe

Nie każdy lubi ćwiczyć sam. Prawie na wszystkich osiedlach, najczęściej w wynajętych szkolnych salach gimnastycznych, organizowane są zajęcia ruchowe pod okiem doświadczonego instruktora. Składają się na nie przeważnie elementy aerobiku oraz stretchingu, czyli ćwiczeń rozciągających.

Aerobik to kombinacja specjalnie dobranych ćwiczeń, wykonywanych w różnym tempie – szybkich i powolnych na zmianę, którym towarzyszy muzyka. Pomagają wymodelować sylwetkę, uelastyczniają różne grupy mięśni, odprężają i poprawiają ukrwienie. Są godnym polecenia sposobem na dobrą kondycję i wzmocnienie kręgosłupa. Jeśli tylko spróbujesz, przekonasz się, że szybko nabierzesz lepszej formy, a ruch stanie się twoją potrzebą.