kosmetykaSkóra też chce pić. Sucha, napięta wymaga szczególnie troskliwych zabiegów pielęgnacyjnych.
Do wyboru mamy cale mnóstwo specyfików. Trzeba tylko, znając własną skórę, dobrać odpowiednie z nich.

Nasza skóra ma bardzo skomplikowaną budowę i precyzyjne mechanizmy funkcjonowania, które mniej więcej do 30 roku życia działają bez zarzutu. Niestety, w miarę upływu lat skóra zaczyna tracić naturalną wilgotność. Niedostatek wody i odpowiedniego natłuszczania prowadzi stopniowo do zachwiania w skórze równowagi wodno-lipidowej i utraty tzw. ochronnego płaszcza lipidowego (wodno-tłuszczowego). Jeżeli nie dostarczymy skórze dostatecznej ilości wody. wówczas włókna odpowiadające za jej sprężystość i elastyczność ulegną degradacji, powodując powstawanie zmarszczek i widoczne starzenie się skóry.

Możemy opóźnić te nieuniknione procesy, stosując właściwą pielęgnację. Na szczęście kosmetyka rozwija się nieustannie, dzięki czemu mamy do dyspozycji coraz doskonalsze preparaty, których receptura opracowywana jest na podstawie najnowszych badań naukowych.

Kiedy zacząć

Kremów nawilżających należy używać mniej więcej od 25 roku życia. Częstym błędem nastolatek jest sięganie po kosmetyki mamy, które niepotrzebnie obciążają młodą cerę. Jak najwcześniej natomiast warto zacząć naśladować dobre obyczaje modelek – szczególnie czułych na punkcie swej urody. Najsłynniejsze modelki przyznają w wywiadach, że za swój codzienny obowiązek uważają wypicie przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Jest to naprawdę dobry sposób na dostarczenie skórze wilgoci.

Pamiętaj!

Twoja skóra to żywy organ, pełniący bardzo ważne funkcje: to ona chroni organizm przed szkodliwymi wpływami zanieczyszczonego środowiska, przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym i przed nadmiernym chłodem.

Jaki krem wybrać

Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj naszej skóry, wiek i… zasobność kieszeni.
Niekoniecznie bardzo drogi krem musi okazać się lepszy od tańszego, sporządzonego według podobnej receptury. Decydując się na zakup preparatu znanej firmy, zapłacimy nie tylko za wysoką jakość, ale także za słynną markę.

Jak używać

Stosujemy je przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na oczyszczoną skórę twarzy. Można również bez żadnego ryzyka korzystać z tego samego kremu nawilżającego zarówno latem, jak i zimą. Na niektórych opakowaniach preparatów nawilżających znajdują się szczegółowe informacje, mówiące przy jakiej temperaturze powietrza można je stosować (zwykle do -20° C). Jeżeli poczujesz, że Twoja skóra jest zbyt sucha lub „naciągnięta”, śmiało sięgaj po krem nawilżający nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

Nie tylko kremy

Doskonałym sposobem na poprawę wilgotności skóry jest aplikowanie sobie co jakiś czas maseczek nawilżających. W drogeriach, a nawet w aptekach można również kupić gotowe maseczki nawilżające. Warto polecić na przykład maseczkę parafinową, która nie tylko znakomicie nawilży twarz, ale oprócz tego poprawi ukrwienie. Nawilżaj skórę także tonikami lub lotionami przygotowanymi w domu z sezonowych warzyw, owoców i ziół, np. z soku świeżych ogórków, marchwi, liści białej kapusty czy kwiatu lipy.

Nawilżanie twarzy

Skóra twarzy wymaga specjalnego potraktowania, ponieważ jest cieńsza i zazwyczaj znacznie bardziej wrażliwa aniżeli reszta ciała. Właśnie dlatego produkowane są inne kremy do twarzy, a inne do pielęgnacji ciała. Trzeba też pamiętać, że okolice oczu potrzebują odrębnych preparatów, na przykład żelu, który jest lepiej wchłaniany niż krem. Wiele nowoczesnych kosmetyków pielęgnacyjnych ma przedłużony cykl działania nawilżającego nawet do 10 godzin. Potrzebne nam cenne składniki wnikają w skórę w kilku fazach, dzięki czemu pielęgnacja staje się bardziej skuteczna.

Każdy nowoczesny krem pielęgnacyjny, odżywczy czy regeneracyjny, ma także działanie nawilżające.
W niektórych firmowych sklepach z kosmetykami znajdują się specjalne urządzenia elektroniczne, dzięki którym można przekonać się, czy nasza skóra jest dostatecznie nawilżona.

Nawilżanie ciała

Nasze ciało potrzebuje nawilżania w stopniu nie mniejszym niż twarz. Podczas wakacji, kiedy z lubością poddajemy się działaniu słońca, musimy szczególnie pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Nie wystarczy jedynie używanie preparatu specjalistycznego z odpowiednim filtrem. Po powrocie z plaży trzeba koniecznie nawilżyć ciało i twarz właściwym kremem lub balsamem.

Zwróćmy uwagę, że po kąpieli skóra jest jak pergamin, pokryta drobniutkimi zmarszczkami. Trzeba więc przywrócić jej warstwę ochronną. Do kąpieli czy natrysku lepiej używać wysokogatunkowych mydeł (w kostce lub w płynie), które nie tylko nie wysuszają skóry, ale dzięki zawartości specjalnych substancji nawilżają ją, czyniąc gładką i elastyczną. W łazience warto mieć zawsze pod ręką balsamy nawilżające oraz specjalne kremy do pielęgnacji ciała, żeby można było ich użyć tuż po kąpieli i osuszeniu skóry.