W  leczeniu  wykorzystuje się  najczęściej  liście,  a czasem  także nasiona.
Najważniejsze substancje lecznicze to glikozyd aukubina, garbniki, śluzy, flawonoidy, sole mineralne, a wśród nich krzemionka i związki cynku, z witamin przede wszystkim
Działanie:
Żołądkowe, wykrztuśne, przeciwzapalne, osłaniające przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe.
Od wieków używano liści babki do leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. I dzisiaj babka ma podobne zastosowanie, a ponadto stosowane doustnie odwary i napary z liści babki są dobrym lekiem w przypadku biegunek, stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Znoszą skurcze mięśni gładkich, zwiększają nieco wydzielanie soków żołądkowych, co ułatwia n .mienie.
Śluzy z liści babki działają osłaniające) na przewód pokarmowy chronią błonę śluzową przed samostrawieniem. Właściwości te są szczególnie cenne w przypadku choroby wrzodowej powodującej nadmierną produkcję kwasu solnego w żołądku. Związki czynne zawarte w babce zwiększają także ilości śluzu wytwarzanego w oskrzelach, rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych i znosi suchy, uporczywy kaszel. Wyciągi z liści babki
mogą być korzystne w leczeniu stanów zapalnych spojówek i powiek,
a także w stanach zapalnych i świądzie sromu. W leczeniu zapaleń spojówek mogą także być wykorzystane napary z nasion babki.
Napary i odwary przygotowujemy zalewając 1/2 łyżki suszonych lisi i szklanką wrzątku. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar trzeba gotować jeszcze przez 3 minuty. Uzyskany napar czy odwar może być używany doustnie 2-4 razy dziennie, w przypadkach biegunek i nieżytów przewodu pokarmowego lub do płukania ust i gardła oraz przy bólu zębów, a także do przemywali, okładów i irygacji. Przy leczeniu zapaleń spojówek napary i odwary należy rozcieńczyć dwukrotnie.
Sok uzyskany przez miażdżenie świeżych liści babki można ucierać w miejsca użądlone przez owady, np. komary, pszczoły, osy, trzmiele, bowiem sok babki znosi ból i obrzęk. Medycyna ludowa polecała picie wina (4 części) zmieszanego z sokiem babki (i część), u przypadkach krwawień z przewodu pokarmowego i łyżkę 3-4 razy dziennie.
Korzystne jest łączenie liści babki z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego w kuracjach wzmacniających.
Dla poprawy trawienia można łączyć babkę z piołunem i bobrkiem trójlistkowym. W chorobie wrzodowej żołądka z prawoślazem i żywokostem. W przeziębieniach z podbiałem, tymiankiem i anyżem oraz kwiatami pierwiosnka lekarskiego.
Odwar z nasion uzyskamy zalewając i łyżeczkę nasion szklanką wrzątku i gotując przez 5 minut. Odwar ten może być używany na układy w przypadku zapalenia spojówek oczu i powiek.