Święta tuż-tuż, a Twoje mieszkanie jeszcze nie posprzątane ? Nie martw się, ze wszystkim zdążysz i zbytnio się nie zmęczysz, jeśli dobrze zaplanujesz pracę.

Usiądź, rozejrzyj się po mieszkaniu i pomyśl, co koniecznie musisz przed świętami posprzątać. Na pewno nie uda ci się zrobić generalnych porządków, zwłaszcza gdy w przedświątecznym tygodniu pracujesz. Zrób więc tylko to co konieczne.

Przede wszystkim odkurz dokładnie całe mieszkanie. Wtedy kurz z żyrandoli, grzejników czy obrazów nie będzie osiadał na czyszczonych meblach. Użyj odkurzacza, specjalnych miotełek i miękkich ściereczek. Ścierki warto wcześniej wypłukać w wodzie z gliceryną (2 łyżki na litr wody) – lepiej wtedy zbierają kurz.

W łazience i w kuchni zacznij od umycia kafelków. Możesz to zrobić ścierką zwilżoną wodą z detergentem (np. płynem do zmywania). Podłogi z terakoty nie wymagają szczególnych zabiegów, przetrzyj je mopem zmoczonym w wodzie z płynem uniwersalnym.

  • do mycia kuchennych szafek użyj wody z sodą (4 łyżki sody na litr wody) – dobrze zmywa tłusty osad. Zlewozmywak ze stali nierdzewnej doczyścisz mieszaniną wody i octu (pół szklanki na szklankę wody). Tłusty osad z okapu zmyjesz spirytusem (denaturatem).
  • Przejdź teraz do łazienki. Zażółcenia w wannie czy umywalce powstałe po wodzie z nieszczelnego kranu usuniesz gorącym octem. Polej nim plamy, wyszoruj i natychmiast spłucz. Armatura będzie lśniła po umyciu wodą z octem. Takim roztworem umyj również lustra.

W pokojach przyjrzyj się dywanom i obiciom mebli. Jeśli wymagają prania, użyj piany zrobionej z płynu lub proszku do prania dywanów. Póki nie wyschną, nie siadaj na kanapach i nie chodź po dywanie (przykryj go gazetami).

Mycie okien zostaw na sam koniec. Zacznij od ram. Jeśli nie chcesz używać środków chemicznych, do mycia szyb użyj wody z octem. Gdybyś nie zdążyła uprać firanek i zasłon, odkurz je tylko (odkurzacz włącz na minimalne ssanie).

Oblicz, jakim budżetem dysponujesz i sporządź listę zakupów oraz spraw do załatwienia.

Opracuj Wielkanocne Menu – pomoże Ci w tym www.smaczneizdrowe.eu