Naleśniki powinny być złociste i cieniutkie, a omlet pulchny. Przeczytaj kilka naszych rad, a dowiesz się, jak to osiągnąć…
Naprawdę,   nie   ma nic prostszego niż przygotowanie naleśników. Polecamy je szczególnie tym paniom   domu,   które   po przyjściu z pracy pragną szybko podać na stół coś gorącego. Nieco trudniejsze   jest   przyrządzenie omletu – aby był złoty, puszysty i nie opadał, trzeba ściśle przestrzegać przepisu.

Patelnia
Kucharze francuscy, chlubiący się umiejętnością smażenia cieniutkich ‘crepes’, twierdzą, że patelnia do naleśników powinna być wykonana z żeliwa, które dobrze przewodzi ciepło i równomiernie się nagrzewa. Przed pierwszym użyciem patelnię należy dobrze podgrzać i posypać solą, a następnie wytrzeć do sucha i posmarować tłuszczem. Nie powinno się jej myć, a jedynie wycierać papierowym ręcznikiem. Naleśniki dobrze udają się także na patelni teflonowej o niskich rozszerzających się brzegach.

Tłuszcz
Żelazna reguła w wypadku naleśników brzmi: jak najmniej tłuszczu! Babcie smarowały nagrzaną patelnię skórką słoniny, teraz smaży się głównie na maśle lub oleju. Należy rozgrzać niedużą ilość tłuszczu i wylać jego nadmiar wtedy, gdy całe dno będzie już równomiernie natłuszczone. Natomiast jeśli zamierzasz smażyć omlet, rozgrzewasz na patelni stosunkowo dużo masła (2-3 łyżki) i na nie wlewasz starannie ubitą masę jajeczną.

Składniki i przygotowanie
Naleśniki: ciasto składa się z mąki, soli, jajek, mleka (może być rozcieńczone wodą), a czasami także proszku do pieczenia. Utrzyj je trzepaczką: do miski przesiej mąkę ze szczyptą soli, wlej roztrzepane jajka i bardzo powoli połącz z mlekiem. Wówczas ciasto będzie jednolite. Gdy grudki jednak się pojawią, przelej ciasto przez sitko. Najlepiej i najszybciej będzie jednak, jeśli przełożysz wszystkie składniki do miski miksera i utrzesz je na niskich obrotach. Pamiętaj, że ciasto powinno napęcznieć – pozostaw je co najmniej na pół godziny w temperaturze pokojowej. Gotowe wlewaj małą chochelką na natłuszczoną patelnię. Poruszaj nią, aż ciasto pokryje całe dno cienką warstwą. Po minucie odwróć naleśnik, smaż jeszcze około pół minuty.
Omlet francuski: ciasto składa się z całych jajek roztrzepanych (ale nie ubitych) z odrobiną wody, grudkami masła i szczyptą soli. Wlewasz je na rozgrzane na patelni masło (15 dag masła na 3 jajka) i smażysz, podważając brzegi łopatką, by płynna masa jajeczna znalazła się na dnie.